Въвеждат задължителен труд в условията на извънредно положение?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (151)
20:30 / 04.04.2020
3124
Интересно искане от Асоциацията на земеделските производители. Те настояват всички безработни заради кризата да бъдат задължени да работят в селското стопанство, предава Нова тв.

Земеделците твърдят, че винаги имат нужда от още работна ръка. Така е и в една от фермите за крави край Перник. "Тук в момента има 155 дойни крави, а по принцип са около 450. Другите са йоници и телета, подрастващи. Имаме нужда от помощ, много трудно се намират работници“, казва Димитър Димитров, собственик на кравефермата.

След обсъждане в Асоциацията на земеделските производители се заражда и предложението за задължителен труд в селското стопанство в условията на извънредното положение.

"Така или иначе тези хора, регистрирайки се на борсата, имат право на обезщетение и те ще получават доста време средства. Ние предлагаме да бъдат задължени, хората, които са в работоспособна възраст, да полагат и усилия в селското стопанство“, посочва председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов.

В бранша имат нужда и от квалифицирана, и от неквалифицирана работна ръка. "Ние сме прага на нов сезон, така че ще имаме нужда от доста хора, за които не е необходимо да бъдат строго профилирани или да бъдат много квалифицирани“, казва още Върбанов.

"Толкова много работници се прибраха, слушам по телевизията, около 120 000, които са били навън. Поне една трета от тях са били в селското стопанство“, коментира Димитър Димитров.

От земеделското министерство вече са внесли проект за промяна в Кодекса на труда, с който да се въведе трудов договор за краткотрайна сезонна работа в земеделския сектор по време на извънредното положение. А в кравефермата край Перник вече обмислят какви ще са възнагражденията за новите им служители.

"Говорим за 800-1000-1200 лева може, но повече не може“, казва Димитър Димитров.

"Вършил съм тази работа в друга държава, но срещу много по-голямо заплащане. В България и да има такава работа не мисля, че заплащането ще е конкуретно и спрямо нуждите на хората“, коментира Петьо Страхилов.

Виж коментарите (151)

Още по темата (14552):
21.05.2025 Бившият здравен министър Асена Сербезова осъди прокуратурата за 50 000 лева
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
Още новини от Национални новини:
Кирил Топалов: Нестинарството не е нещо, в което да има някаква д...
Азис отговори на Даниел Митов: Тъжно. Ужасно
Киселова за искането на Радев към КС: Според мен ще бъде допуснат...
Студенти и медици подготвят протест в няколко областни града
Вирусолог: Пазете се от тези мушици, разпространяват агресивен па...
Министърът на отбраната: Трябва да сме готови да се справим с дъл...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).