Защо да не държим отворени консерви в хладилника?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:25 / 26.03.2025
786
Често ни се случва да отворим консерва боб, грах или царевица, да използваме малко количество от нея и останалото да приберем с консервата в хладилника. Рядко се замисляме, че металът на консервата прониква в храната ни с течение на времето. 

След като отворим кутия, вътрешността й е изложена на въздух и окисляването може да ускори прехвърлянето на част от метала в храната ни. Това е особено проблематично за киселинни храни, като консервирани домати, които могат да ускорят разграждането на вътрешната обвивка на консервата, увеличавайки риска от замърсяване.

Както предупреждава проучване от 2019 г.: "Храните от опаковките на консерви не трябва да се излагат на кислород за дълго време, особено когато са били отворени, защото това ще увеличи извличането на желязо и цинк от опаковката в храната."

Въпреки че няма убедителни доказателства, че това представлява сериозен риск за здравето - тялото всъщност се нуждае от много малки количества цинк и желязо, за да функционира здравословно, все пак не бива да подценяваме риска. Дори ако тези метали не ни навредят, те могат да променят вкуса и качеството на храната.

През последните десетилетия съществува и друга опасност, дебнеща в храните в консерва: Бисфенол А (BPA), промишлен химикал, който често се използва за облицоване на вътрешността на консервите, за да се предотврати разваляне и окисляване.

Според проучване от 2020 г. е "добре установено е, че консервите са често срещан източник на BPA" и химикалите имат "неблагоприятни последици за здравето". Например, обширни изследвания показват, че BPA може да имитира естроген, за да взаимодейства с естрогенните рецептори, което е в състояние да наруши нормалната хормонална функция.

Като имаме предвид всичко това, решението е просто и ще ни отнеме 10 секунди. Прехвърляме неизползваната консервирана храна в чист, херметически затворен контейнер, преди да я сложим в хладилника.

Въпреки че това може леко да увеличи купчината за миене, предприемането на допълнителната стъпка за прехвърляне на остатъците в подходящ контейнер е малко усилие, което може да се изплати в дългосрочен план (най-малкото няма да ни навреди). С нарастващите опасения относно безопасността на храните и химическото замърсяване, винаги е по-добре да бъдем внимателни, пише lifestyle.bg.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Близо 900 лв. за репатрак след катастрофа на АМ "Тракия", от КЗП ...
149 години от Априлското въстание
Цигарите поскъпват от днес
Отбелязваме Международния ден на труда
Намаляват максималния размер на глобите за шофиране без винетка и...
Панделиева: Шофьорите правят каквото си могат, а държавата имитир...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).