Защо се различава толкова процентът на смъртност от COVID-19 по света

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (2)
22:18 / 31.03.2020
1292
Данните, които се публикуват всеки ден, от началото на пандемията от COVID-19, сериозно се различават в отделните държави.

Един от най-фрапиращите примери е този със смъртността, която на пръв поглед варира значително в различните държави. В Германия например, тя е 0,79%, във Франция вече скача на 6%, а в Италия – 11 на сто. В действителност, тези различия се дължат на начините, по които се броят болните и починалите.

"В Обединеното кралство, за смъртни случаи, свързани с COVID-19, определяме всички починали, след като са се заразили с болестта, докато в Германия взимат предвид само хората, чиято смърт е пряко свързана с заразяването с коронавируса. Тези разлики между страните обясняват донякъде защо имаме толкова разминаващи се съотношения на смъртността", коментира Майкъл Тилдсли - биолог в Университета на Уоруик.

Италия регистрира като починали от коронавируса хората, заразени с COVID-19, но които са имали и друго заболяване. Франция от своя страна не включва възрастните, които са починали в старчески домове и вкъщи. Различията идват и от различните стратегии за тестовете в отделните държави.

"Процентът на смъртност в момента е 0,8. Смъртността в Германия е все още ниска. Причината е, че започнахме тестовете по-рано и че извършваме много тестове, включително и на случаи с леки симптоми. Затова и сегашния процент на смъртност е нисък", посочва Лотар Вилер - шеф на института "Роберт Кох".

За разлика от Германия, която провежда по-мащабни кампании за откриване на вируса, Франция засега изследва само най-тежките случаи. В резултат на това, броят на действителните случаи се подценява.

"Тази пандемия продължава и ще продължи още седмици и месеци", категоричен е Лотар Вилер.

Друго обяснения дават и демографските фактори. Италия например е страната с най-възрастното население в Европа, а това са и най-уязвимите за коронавируса хора. В Германия обаче, където населението е по-възрастно от това във Франция и в Испания, мнозинството хора с положителни резултати за COVID-19 са на възраст под 60 години.

Виж коментарите (2)

Още по темата (14361):
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Окончателно: Оправдаха Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие риск от усложнения, не предприемайте самолечение!
08.04.2024 Костадинов се изправя пред съда
Още новини от Национални новини:
Справедливост след тежки катастрофи: Ще има ли по-бързо правосъди...
Служебният министър на туризма каза ще има ли поскъпване на шезло...
Баташката "Св. Неделя" - църквата на страданието
Василев отговори на Борисов: Нека да видим програмата му и ще гов...
Цената на агнешкото: От 17 до 28 лева за килограм, но засега!
Утре: Теглят номерата на машините, които ще бъдат удостоверени за...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).