Здравният министър извънредно за антигенните тестове!

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (3)
10:01 / 14.12.2020
1994
Намираме се в един от складовете, които използва Министерството на здравеопазването, откъдето тръгват личните предпазни средства и антигенните тестове. Това заяви на извънреден брифинг здравният министър проф. Костадин Ангелов.

"До края на седмицата ще стигнат до всички лечебни заведения, ЦСМП, РЗИ близо милион и половина антигенни тестове“, заяви той. "До 21-и очаквам Комисията от експерти в МЗ да приключи работа и да признаем антигенните тестове, с които можем при наличие на клинична картина и положителен такъв тест да бъдат приравнени с ПСР тестовете“, каза Ангелов.

"Тук се товарят всички бусове на РЗИ. Благодарим на студентите, които оказват помощ в този момент“, добави министърът. На въпрос дали се очаква ръст на броя на заразени официално в страната, ако и антигените влязат в статистиката, Ангелов отговори:

"Антигенните тестове до този момент не са вкарвани в регистър. По-натам, ако ги признаем за еквивалент на ПСР, ще влязат в статистиката", каза той. По думите му след 21-и ще има заповед, с която ще започне отчитането на антигенните тестове. 

"В много държави ПСР и антигенът не са приравнени. Ние много държим на наличието на клинична картина - когато има температура, болки в гърлото и кашлица и положителен антигенен тест, тогава да можем да говорим за наличието на К-19", каза той. 

По думите му, ако тестовете се приравнят с ПСР тестовете, то и с антиген даден човек ще бъде карантиниран за 14 дни, а контактните му лица за 10. "Личните лекари ще могат да правят антигенните тестове или да насочват хората къде да им бъдат направени", уточни той.

"Днес в 16,00 часа ще имам среща с директорите на РЗИ-тата и ще видя тогава какъв е процентът на пожелалите да се ваксинират медици. Засега процентът е между 20-48%", каза той. 

Ангелов призна, че иска да е първият ваксиниран, защото това според него е отговорност за всеки един медик. "Ако се върнем назад във времето, що видим как благодарение на ваксините сме преодоляли много инфекции и сме спасили много животи", каза той и добави, че принципно не попада в групата от медици на първа линия, но със своя акт иска да покаже, че ваксината е безопасна и надеждна. 

"Българските граждани да бъдат спокойни, че ваксините, които ще дойдат у нас, са минали всички изпитания", каза той.

Виж коментарите (3)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Национални новини:
Бизнесмен: Стотици хиляди българи не могат и не желаят да работят...
Красимир Каракачанов: Армията e била славна, когато България e би...
Задържаха за 72 часа шофьора на тира, който избяга след катастроф...
Проф. Павлов: Изборът на новия папа ще бъде неочакван и няма да е...
Адвокат: Работници от сивата икономика все още не осъзнават, че г...
НИМХ с прогноза за сряда


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).