Знаете ли кой е най-малкият град в България?

Автор: Цвети Христова
Коментари (1)
16:21 / 05.06.2023
2666
Загадката на Sofia24.bg е свързана с най-малкия град в България. Знаете ли кое е това градче? Най-малкият град в България е Мелник. Населението му днес наброява около 234 жители, според Уикипедия.

Мелник се намира в планински район в югозападните поли на Пирин планина, на 21 km от общинския център Сандански, на 81 km от областния център Благоевград, на 180 km от столицата София и на 140 km от Солун. Разположен е в живописна местност на 437 m н.в. Климатът е преходносредиземноморски с летен минимум и зимен максимум на валежите. Средната годишна валежна сума е около 670 mm.

През градчето протича Мелнишката река, ляв приток на Струма. На 7 km от него се намира Роженският манастир. За любителите на природата има пряка пътека, която минава през природния феномен Мелнишки пирамиди. Мелник е изходна точка за хижа "Пирин“ и хижа "Малина“.

Градчето е обградено в долина от великолепни и внушителни земни пирамиди. То е обявено за културно- исторически резерват и за град-музей.

Oткритите архитектурни детайли, монети и др. говорят, че тук е имало селище още през тракийската епоха. Районът е обитаван от тракийското племе Mелди, дало на света големия вожд на римските роби Спартак. През V- VI век по поречието на река Струма се заселват славяни и те дават името Мелник на селището. През средата на IX век, по времето на хан Пресиян, градът се присъединява към българската държава и придобива важно стратегическо значение. Добрата му естествена защита и разположение спомагат за бързото му издигане като един от граничните постове на българската държава при границата й с Византия. Затова Мелник е ограден със силна отбранителна крепост.

Голям подем Мелник преживява, когато деспот Алексий Слав, потомък на българската царска династия, превръща града в столица на самостоятелно феодално княжество. Построяват се редица църкви и манастири, закипява търговията, производството на памук и тютюн. Великолепното мелнишко вино, получавано от специален сорт лозя, донесени чак от Сирия, прочува града из целия свят. След падането под османско владичество селището постепенно запада. По времето на Българското Възраждане Мелник става важно икономическо и духовно средище с над 25 000 жители, около 1 300 къщи и повече от 70 църкви. Градът е освободен от османска власт през Балканската война на 17 октомври 1912 година от четата на Яне Сандански.

Старинните мелнишки домове впечатляват с богатата си архитектура и с уникалните си изби. Най- известна сред всички е Кордопуловата къща, която има венециански таван, изографисан от ръката на дебърски майстор, и изба с огромни винени каци. Пашовата къща (1815 г.) със своите резбовани тавани днес също е превърната в музей, а Болярската къща с кулата е най-старата запазена къща в България.

Днес този китен град е едно от най- привлекателните места за туристи от страната и чужбина. Любопитен факт е, че на името на град Мелник е именуван Мелнишкият хребет и връх Мелник на остров Ливингстън, от ахипелага Южни Шетландски острови, Антарктида.

Виж коментарите (1)
Още новини от Национални новини:
Цената на агнешкото: От 17 до 28 лева за килограм, но засега!
Утре: Теглят номерата на машините, които ще бъдат удостоверени за...
Архитектурният шедьовър на България, в който може да видите лика ...
Борисов категоричен: Преговори между ГЕРБ и ПП-ДБ може да има, но...
Има ли причина да се притесняваме за цените на горивата по празни...
Кой лъже за ваксините срещу коклюш?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).