По неговите думи, след като продължава да не се прилага законът ще продължава да има непълнолетни родилки. За миналата година в здравното заведения има 14 раждания на деца под 14-годишна възраст.
"В последно време усещам промяна в отношението на институциите, особено на Агенцията на закрила на детето и някои действия на Прокуратурата, в някои случаи, не навсякъде", заяви специалистът. По неговите думи, природата не е замислила 13-годишните деца да раждат.
"Те не са завършили физическото си развитие, да не говорим за интелектуалното", категоричен бе д-р Душепеев.
"Детето, което ражда дете, се лишава от възможността за образование, добра работа и доходи, от възможността да плаща социални и здравни осигуровки и да бъде равноправен член на обществото. В дългосрочен план този проблем трябва да бъде решен веднъж за винаги", обясни специалистът като допълни, че проблемът е много сериозен.
Според д-р Душепеев, за периода на прехода българката се е научила да не се предпазва чрез прекъсване на бременност по желание.
"В началото на 90-те години правихме по 30 аборта дневно. Сега има дни, в които нямаме аборти по желание, което е добре", обясни специалистът като допълни, че процентът е значително намалял, поради фактът, че жените избягват усложненията, след прекъсване на бременност по желание и повишената култура.
Драстично намаляват и изоставените деца при раждането им, заради промяната в законодателството и работата на институциите, обясни специалистът.
"Сега не можеш да дойдеш в болницата и да кажеш, че оставяш това дете на държавата. Има срещи с Агенцията за закрила на детето и психолози. Прави се всичко възможно майката да си гледа детето", обясни д-р Душепеев като посочи, че има такива случаи, но те са вече изключително редки. "Лозунгът : "Майки, гледайте си децата!" става все по-популярен, а и така трябва да бъде, разбира се", допълни той.
Източник: Радио "Фокус"