България може да участва и в експлоатацията на „Бургас-Александруполис”, заяви Стефан Гунчев

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
15:30 / 08.12.2009
1432
Мисля, че международната проектна компания и българските специалисти ще се справят с екологичната сигурност на проекта, заяви Стефан Гунчев, председател на борда на директорите на Проектна компания „Бургас - Александруполис" - българския участник в Международната проектна компания в интервю за БНР. 

„По-интересно е друго - участието ни в изграждането и експлоатацията на проекта. Не бива да се счита, че България ще бъде само една транзитираща страна. Ние искаме и настояваме да участваме както в изграждането на проекта, така и в неговата експлоатация. Като казвам експлоатация, какво имам предвид? Не само експлоатацията на тръбата, а примерно и участие в транспортирането на нефта от Новоросийск до порт Бургас", отбеляза Гунчев.

В отговор на въпрос за резервите на българското правителство и аргументите на премиера Бойко Борисов, Стефан Гунчев призова за твърдо отстояване на позициите на България: „Кой как участва в проекта, какви задължения и права има, е отразено много точно в междуправителственото споразумение и в т.нар. дружествен договор, който са сключили фирмите, които участват в проекта ни. България не е статист, но ние трябва малко по-твърдо да отстояваме своите позиции, а и бихме желали ние, участниците в този проект, да чувстваме отзад една подкрепа на правителството в това отношение, на официалните власти в България."

„Написано е писмо до министъра на регионалното развитие и благоустройството, който е принципал на фирмата, която участва от българска страна в проекта, и чакаме отговор от негова страна", заяви още Гунчев във връзка с информацията, че България не е платила 5 млн. евро вноска към бюджета на проектната компания. 

„Просто такива бяха регламентите до този момент. Ако регламентите се променят, няма никакъв проблем фирмата, която участват, да преведе своите средства за участие в проекта и всичко да приключва на този етап. Това не може да бъде пречка за участие на българската страна в проекта.
Пречка за участие на българската страна в проекта може да бъдат изолирането като участник в изграждането и в експлоатацията на проекта. За съжаление трябва да ви кажа, че такива елементи се появяват. Започват да се водят преговори с доставчиците, за да се информира българската страна, започват да се сключват и да провеждат разговори с транспортни фирми, имам предвид транспортни фирми, притежаващи танкери за транспорт на нефт, без да се информира българската страна. Ето това е притеснителното", отбеляза Стефан Гунчев. 

Във връзка с консултативния съвет за енергийните проекти той коментира, че „не може да бъда притеснен, когато се събират достатъчно зрели и умни мъже и жени и решават нещо в интерес на България".


Виж коментарите (0)

Още по темата (305):
13.12.2017 Увеличават капитала на "Проектна компания нефтопровод Бургас-Александруполис БГ“
06.07.2017 Подготвяме с Гърция транспортен коридор Варна-Бургас-Александруполис-Кавала
24.02.2017 В Гърция скочиха срещу петролопровода "Бургас - Александруполис", готвят протести
16.02.2017 Търсят доброволци за събирането на подписи против "Бургас-Александруполис"
14.02.2017 Напрежение! Започват подписки срещу рестарта на "Бургас - Александруполис"
13.02.2017 Балони в небето дадоха знак, че градът не иска
"Бургас-Александруполис"
Още новини от Новини от Бургас:
Този остров в нашето море очаква много посетители тази година
Бургас на крачка от успеха в престижен конкурс
Голям празник в Бургаско
Великден в бургаския зоопарк: Поглезиха животните с яйца
Край на хубавото време по Черноморието? Обилни валежи и гръмотеви...
Учредиха "Фонд за развитие на Летище Бургас"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).