 © Burgas24.bg |  | 285 сигнала от граждани за шумов терор в Бургас са постъпили в полицията само за миналата година. През 2007-ма съдействие от МВР са поискали още 372 души, прекарали безсънни нощи заради високи децибели. Тези данни огласи вчера омбудсманът на Бургас Таню Атанасов."Правя ги публично достояние, за да се вземе по-балансирано и разумно решение на проблема. Не е нужно да се разгръща битка между гражданите и бизнеса. Това прилича повече не на гасене на пожар, а на хвърляне на бензин в пожара", каза общественият посредник. Така той коментира искането на бизнесмени за удължаване на работното време на ресторанти и бирарии до 24 часа и под специален режим след полунощ. Предложението предизвика остри реакции сред стотици жители на Бургас, които страдат от шумов терор. В същото време представители на ресторантьорския бранш твърдят, че ограниченото работно време ще предизвика закриване на много работни места и често жалбите били неоснователни.
"Възраждащия се нов конфликт между граждани и собственици на заведения е непродуктивен. Никакъв бизнес не може да се развива за сметка на живота и здравето на гражданите", заяви Атанасов.
Днес той ще поиска промяна в Наредбата за опазване на обществения ред на територията на община Бургас, назначаване на комисия, с участието на общински съветници, представители на бизнеса и самите граждани, която да се отчита пред обществото.
"В общественото съзнание сега съществува разбирането, и то не е неоснователно, че определени заведения се ползват с протекции. И ние трябва или да покажем, че това е така, или да докажем, че не отговаря на истината. Трябва да се намери приемливо решение - баланс на интересите и да се гарантират условия и мерки, които да защитят както гражданите, така и бизнеса", каза общественият посредник.
Източник: в. "Морски Труд" |