 © |  | С ръчно изработени автентични мартеници отвръщат на предизвикателството на колегите си от Природонаучния музей специалистите по етнография.Те са подредили богат щанд с най-разнообразни модели, всеки от който съдържа задължителните елементи, символизиращи здраве, сила и дълъг живот, плодовитост и благополучие, защита от уроки и от зли сили.
Етномартениците се предлагат на цени от 1 до 3 лв. Бургазлии могат да направят избора си всеки работен ден от 10:00 до 16:30.
По традиция екипът на Етнографския музей се подготвя за посрещането на Баба Марта, спазвайки друг важен обичай. Тежките халища и черги бяха изтупани и освежени на слънце, помещенията бяха почистени и подредени. Традиция е за 1 март българката да почисти основно къщата си, да изхвърля сметта далеч, да запали старата си метла на двора и така да очаква в дома си новото, по-доброто начало.
Всяка година на 1 март Етнографският музей се превръща в сцена на конкурса-изложба "Мартеницата в традиционната българска култура". Деца от бургаските училища и региона се съревновават в изработката на оригинални мартеници. От миналата година в конкурса се включиха и ученици от Първо българско неделно училище "Св. Иван Рилски" гр. Хатива и гр. Енгера, Испания. Премираните образци в категория "Автентична мартеница" , създадени с естествени материали и съдържащи задължителните традиционни елементи, ще бъдат вписани в националния регистър на културни ценности на РИМ - гр. Бургас.
В юбилейната 2012 година, когато се чества 100 години музейно дело в Бургас, екипът на Етнографския музей се обръща към бургазлии с молба за помощ, за да запълни празнотите в историята на сградата, която обитава - т.нар. Бракалова къща. Съдействайте ни с каквото можете - информация, снимки и спомени за историята на къщата до 1981 г., когато става Етнографски музей, призовава Пламена Кирова - зав.отдел "Етнография" към Регионален музей - Бургас. |