Бургаските пчелари: Нито грам мед не сме изнесли зад граница

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:33 / 17.02.2014
1922
Заради унищожаването на пчелите намалява добивът на мед, а това е причината бургаските пчелари да не успеят да изнасят мед зад граница, каза председателят на областния съюз на пчеларите в Бургас Ботьо Ботев.

"Нито грам не сме изнесли. Миналата година 1/3 от продукцията ни беше ликвидирана. Веднага давам пример, тъй като съм пчелар от дълги години и притежавам 200 пчелни семейства. Миналата година съм получил едва една четвъртинка от пчелните продукти. Тенекиите, които всяка година съм давал за износ, стоят и са опаковани без да съм ги ползвал. Обикновено елитните пчелари изнасят за Германия. На над 200 пчелни семейства съм извадил 50 тенекии с мед, което е смешно и болно. Последиците от миналата година са тежки. Например в Долно Езерово кошерите на пчеларите са почти празни. На един от елитните пчелари - Коста Желев, който е в областната управа на сдружението, от 100 кошера 70 са загинали. Тежки са последиците, защото са много трайни тези немски препарати и последиците остават с години. Не може да не се пръска, но да се пръска като се спазват елементарни правила. Защо не се пръска през нощта, а се пръска когато пчелите са най-развити и не могат да се приберат вътре в кошерите и стоят натрупани отвън? Миналата година през пролетта кошерите отвън бяха черни от пчели и изведнъж дойде един момент, когато всичко изчезна. Всички пчели изчезнаха - мъртвило.", каза Ботев.

На въпрос дали има информация за внос на мед от Китай пчеларят каза, че има и винаги е имало такъв внос. Той допълни, че българският мед е един от най-качествените и обикновено се използва за подобрител на меда, добиван в други държави. Използва се и за подобряване на качествата меда от Китай, които са едни от големите производители на мед." Качеството на пчелния мед зависи от участието на цветята. Колкото по-голямо е ботаническото разнообразие, толкова медът е по-силен, а пък Господ е дарил България с най-голямото ботаническо разнообразие в света. Докато медът на големите световни производители обикновено е едноцветен и по-малко участие има ботаническото разнообразие, което го прави с по-ниско качество. Този мед, който го внесоха, е бял, прозрачен като вода. Сега търговците, които са го внесли, ще го смесят с нашия мед, за да го пуснат на пазара, иначе кой ще го купи", каза Ботев.

Той допълни, че е положително това, че се отпускат европейски средства за развитие на пчеларството и създаването на нови пчелни семейства в България. По думите му, обаче, не трябва да се дават пари на неуки хора и на хора без квалификация.

"Първо се създават кадрите. Имам призив да не се отпускат пари на пчелари, които не са завършили курс. Както не се дава да се шофира кола без книжка, така би следвало и да е за нас", каза още Ботьо Ботев.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
Заради горящ автобус ограничиха движението по АМ "Тракия" в посо...
Летище Бургас посрещна тържествено първия полет, свързващ ключови...
Концесионер за липсата на спасители по родното Черноморие: Не иск...
Отличиха личности, допринесли за развитието на ПГСАГ "Кольо Фичет...
Ще изпратят ли в Гърция българка, участвала в трафик на деца?
Започва рехабилитацията на стария вълнолом в Бургас


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).