Огромното предприятие получава редовни доставки от нефт за нуждите на своите производства. Танкерите разтоварват суровината не на буйове в открито море, а на два терминала на брега, и не чрез шлангове, а чрез сигурна твърда връзка.
Химическият комплекс „Дау Кемикъл" работи в условия на строги мерки за опазване на екологията в региона. На 5 км. от съоръжението има плантация за стриди, които се сервират в най-изисканите европейски ресторанти, а на 8 км. от комплекса се намира биотоп, обитаван от популация тюлени.
Холандският град Тернойцен е най-големият в провинция Зееланд със своите около 60 000 жители, но заради силно развития туризъм често населението му се удвоява през летния сезон. В Тернойцен успешно си съжителстват традиционната риболовната индустрия и големите промишлени предприятия.
„Добре ще е за нашия град да се развива по подобен модел. Със сигурност ще настоявам наши експерти да посетят Тернойцен, за да се запознаят с технологията за разтоварване на петрол, която се използва тук", смята Димитър Николов.
Кметът на Бургас разказа, че по време на посещението си в Холандия е провел емоционална среща с неколцина сънародници на пристанището в Тернойцен. След като чул родна реч и ги заговорил, той с изненада установил, че това са наши съграждани от Бургас, работещи за местна компания.
„Бургас и Тернойцен са идентични в много отношения. Това, че в холандския морски град пребивават наши съграждани от Бургас, е още един повод да търсим по-широки контакти с него", каза Димитър Николов.
Той е провел предварителни разговори за бъдещо сътрудничество между общините Бургас и Тернойцен, в рамките на което наши специалисти ще се запознаят на място с мерките за екологична безопасност, задължителни за всички големи предприятия там.