 © Burgas24.bg |  | Очаква се в края на октомври Фонд „Научни изследвания" да обяви кои са одобрените проекти 30 държавни и частни висши училища в България са заявили участие в тазгодишната конкурсна сесия на Фонд „Научни изследвания" за държавно финансиране на научни изследвания. Те са кандидатствали с близо половината от общо 1050 подадени проекти, става ясно от анализа на получените резултати. Общият размер на сумата, която висшите училища са поискали за финансиране на научните си проекти, е 147,4 млн. лева при лимитираните 60 млн. лева от държавния бюджет.
Най-много проекти са подадени от София и Пловдив, съобщи управителят на Фонд „Научни изследвания" Анастас Герджиков. Според него по-слабо е участието на оформилите се като университетски центрове Велико Търново, Шумен, Стара Загора и Плевен. По видове кандидати държавните висши училища преобладават пред частните колежи, поясни Герджиков.
Събраните предложения са в 16 конкурсни области, сред които 8 - изцяло нови. Те ще бъдат оценявани от експерти на Европейската научна фондация и националните научни фондации на европейските страни по строги критерии, като актуалност, оригиналност, приложимост и капацитет на научните колективи. Очаква се в края на октомври Фонд „Научни изследвания" (ФНИ) да обяви кои проекти са спечелили конкурсите за държавно финансиране на науката. На този етап се очаква съотношението между приети и отхвърлени разработки да бъде 5 към 1, подчерта Герджиков.
Две са висшите училища в Бургас, които тази година кандидатстват за държавно финансиране на науката.
Университетът „Проф. д-р Асен Златаров" е подал 13 разработки на стойност 4,5 млн. лева. Основно те са за създаване на интегриран научен център за физико-химични изследвания и нанотехнологии, изграждане на интегриран научен център по биогорива и разработване на средства за откриване и предотвратяване на нефтени разливи в Бургаския залив.
Бургаският свободен университет кандидатства с 2 проекта за малко под 990 хил. лева, става ясно от анализа на ФНИ. |