Ето как отбелязаха Трифон Зарезан в Приморско

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
15:19 / 14.02.2018
2040
С ритуално зарязване, винени конкурси и много настроение жителите на Приморско, Веселие, Ясна поляна, Ново Паничарево и Писменово отбелязаха празника на винарите, лозарите и кръчмарите Трифон Зарезан.

Празникът започна в храм "Св. Пророк Илия" във Веселие, където бе отслужен водосвет за здраве и берекет през цялата година. По стар български обичай жителите на приморското село ритуално зарязаха лозите, а след това празненството продължи в местното читалище, където компетентно жури имаше тежката задача да оцени най-доброто вино. С титлата за най-ароматно и пивко вино се окичи Стамо Гамартиев, който успя да пребори конкуренция от двадесет и трима винопроизводители.

Жителите на съседното село Ново Паничарево също останаха верни на традицията и извършиха ритуала по зарязване на лозята. След това почитателите на веселието продължиха в пенсионерския клуб, където бяха определени и производителите на най-добро вино. Те бяха класирани в три категории - червено вино, бяло вино и розе. Първото място с червено вино спечели Ламбо Алагенски. Първенец при белите вина бе Николай Колев, а с най-сполучливо розе се оказа Атанас Иванчев.

В Ясна поляна празникът бе съпътстван от много настроение и благопожелания. Честването започна в двора на семейство Тодорови, където бе извършен ритуала по зарязване. Последваха пожелания за плодородна година, а местната битова група допълни доброто настроение с няколко народни песни. Празненствата продължиха в пенсионерския клуб, където бе провъзгласен най-добрият винар. Първо място спечели виното на Станко Иванов, което отговаряше на всички критерии във винопроизводството - цвят, аромат, бистрота, основен вкус и остатъчни нотки.

В Писменово също спазиха традицията и подрязаха за здраве и берекет лозите на селото. И при тях подбрано жури имаше задача да дегустира божествената напитка и да определи победителя в конкурса. За най-добър производител на вино бе определен Петър Грудов, познат сред местните с прозвището Фогата.

Празнична програма имаше и в Приморско, където самодейци от местното читалище пресъздадоха обредното зарязване на лозите. Възпитаниците на Христо Йорданов обиколиха няколко къщи, където извършиха благодатния ритуал и с песни и танци отправиха поздрав към жителите и гостите на морския град.
Традициите за Трифон Зарезан споделиха кметът на община Приморско д-р Димитър Германов, председателят на общинския съвет Златина Тюлиева, общински съветници и служители на общинска администрация.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
В Бургаско: Много пияни и дрогирани шофьори изгоряха!
Спипаха криминален тип от "Победа" с дрога
Криминален тип видя полицаи и хвърли плик с канабис на земята
"Ние не мълчим" се оплакаха, че им пречили да проведат протест
Областният управител на Бургас прие посланика на Аржентина
Шампионът по борба Саид Маалем се закани "да вземе скалпа" на сле...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).