Ето каква е причината за водната криза в България

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
13:38 / 22.08.2024
1449
В изпълнение на разпоредените от министър-председателя Димитър Главчев спешни мерки за справяне с безводието в страната, в МРРБ в сряда се проведе среща между министрите на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова, на околната среда и водите Петър Димитров, на енергетиката Владимир Малинов и на икономиката и индустрията д-р Петко Николов. В нея участваха и ръководствата на Националната електрическа компания, Електроенергийния системен оператор, "Българския ВиК холдинг“ ЕАД, зам.-министри и експерти от министерствата, съобщават от МРРБ. 

Обсъдена беше ситуацията с наложените водни режими в населените места. Бе отчетено, че сред основните причини за недостига на питейна вода е сериозното засушаване и повишаването на температурите. Според данните на Националния институт по метеорология и хидрология 2024 г. е третата поред суха и гореща година. Месец юни е бил най-горещият от 1930 г. насам, като тази година периодът на засушаване е и най-дълъг като продължава повече от три месеца. В резултат на това има спад на водните количества с 87% в Северна България в сравнение с миналата година. Намаление на обемите се отчита и на останалите  водоизточници. Като друга причина за безводието бяха посочени загубите на питейна вода по старите водопроводни мрежи в определени населени места, както и загубите за напояване по амортизираните напоителни системи.

За справяне с проблемите и за свеждане до минимум на негативите за населението, продължава работата в авариен режим на всички държавни структури в координация с местните власти. Създава се работна група с експерти от всички ресорни министерства, която ще е и своеобразен координационен център, за да се постигне по-голяма ефективност на общите усилия на институциите. Тя ще набележи както краткосрочни, така и дългосрочни мерки като част от национална политика за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури.

Работната група ще има за цел да предложи конкретни решения за подобряване на ефективността и контрола, осигуряването на резервни водоизточници и приоритизиране на стратегически язовири, които трябва да се построят или рехабилитират, за да се гарантират водните запаси на страната за справяне с климатичните промени в следващите години. Ще бъдат анализирани и необходимите законови промени, тъй като водоснабдяването е стратегически сектор и част от националната сигурност.

Ще се обсъди и изработването на  цялостен хидромелиоративен анализ, който да покаже както вариантите за подобряване на водоснабдяването, така и нуждата от ремонт и строителство на нови изкуствени водоеми.

Виж коментарите (0)

Още по темата (37):
22.04.2025 Появиха се стряскащи кадри на един от най-големите язовири у нас 
09.04.2025 Нинова: Новите язовири може да бъдат готови след години, но хората нямат вода сега 
06.04.2025 Министър Манол Генов: Там, където има язовири за питейно-битово водоснабдяване, режим на водата няма да има
03.04.2025 Манол Генов: Актуалното състояние на водните ресурси в страната не е
цветущо
24.03.2025 Професор то БАН: Дълбоко ме смущава споразумението за р. Арда с Гърция. Трябва да има широк обществен дебат
23.03.2025 Министър Генов: Независимо от влиянието на климатичните фактори, водните ни ресурси са достатъчни да осигурят потреблението
Още новини от Новини от Бургас:
В Бургаско: Много пияни и дрогирани шофьори изгоряха!
Спипаха криминален тип от "Победа" с дрога
Криминален тип видя полицаи и хвърли плик с канабис на земята
"Ние не мълчим" се оплакаха, че им пречили да проведат протест
Областният управител на Бургас прие посланика на Аржентина
Шампионът по борба Саид Маалем се закани "да вземе скалпа" на сле...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).