Икономисти, еколози и държавници обсъждат в Бургас опазването на Черно море

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:14 / 30.10.2020
991
Бургас е домакин на конференция, посветена на Международния ден на Черно море. Форумът се провежда днес в хибриден вариант в Конгресния център в зоната за обществен достъп на пристанището, като голяма част от участниците се присъединяват онлайн.

Събитието се организира от Министерството на околната среда и водите и в него участват представители на Черноморската комисия, Организацията за черноморско икономическо сътрудничество, държавната и местната власт, учени и еколози.

Тазгодишното издание на конференцията е под мотото "Заедно за по-синьо Черно море". Нейната цел е да подпомогне целенасоченото и устойчиво развитие на Черноморския регион. Извършеното до момента в рамките на Общия дневен ред на Черно море, както и на други политически, икономически и екологични формати, е добра основа за надграждане и постигане на балансирано опазване на Черно море и икономическото развитие на региона.

Местоположението на Бургас има геостратегическо значение, което обуславя развитието на града като регионален, национален и международен център в икономическо, логистично, културно и социално отношение. Наличието на влажни зони в непосредствена близост до морето с изключително биоразнообразие допринася за уникалния облик на града.

Бургас има и ключова роля за установяването на международни партньорства с градове от другите черноморски държави и за провеждането на европейската политика за икономическо развитие на региона.

Международният ден на Черно море (31 октомври) отбелязва годишнината от подписването през 1996 г. на стратегическия план за действие за възстановяване и опазване на Черно море. Документът очертава рамката на сътрудничество между черноморските държави по отношение състоянието и бъдещето на Черно море и региона.

Отчитайки сериозното влошаване на екологичното здраве на Черно море, шестте държави - България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна - подписват през април 1992 г. в Букурещ Конвенцията за опазване на Черно море от замърсяване (Букурещката конвенция), която представлява правна и дипломатическа платформа за съвместни действия.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
Голямо признание за бургаска учителка
Ето кой е носителят на Голямата награда от Националния литературе...
Закопчаха в Бургас семейство с криминален бизнес
Много сериозно предупреждение за Бургас
BG-ALERT зави в Бургаско! Ето за какво ни предупреди!
10 нови служители следят за по-чист Бургас


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).