 © |  | Делегация от представители на италиански неправителствени организации в областта на екологията и от Община Бургас посетиха днес „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас". Целта на визитата им е част от инициативата на общината и италианския екип по проект, наречен „Каравана на Европа"/"Caravan of Europe"/ на Фондация Lombardia per l'Ambiente (Агенция за проучвания и анализи по въпроси, свързани с опазване на околната среда) и Agenzia InnovA21 (Асоциация за опазване на околната среда в Севезо, Италия). Марзио Марзорати, Симона Коломбо и Саманта Сераджо, както и гостите от Община Бургас бяха приети от директора по персонала на фирмата Димитър Николов. „Искам да ви приветствам с добре дошли в най-големия нефтопреработвателен завод на Балканския полуостров и да изразя нашата готовност да ви предоставим информацията, която ви интересува", каза г-н Николов, след което гостите бяха запознати с дейността на „ЛУКОЙЛ Нефтохим" в областта на нефтопреработката, производството на горива и опазването на околната среда. За да придобие по-голяма представа за производствените мощности на комбината, делегацията разгледа завода от птичи поглед. Впечатлени от мащабите на фирмата, гостите от Италия буквално засипаха с въпроси главния еколог на дружеството Георги Алексиев, на които той отговори изчерпателно. „Оценяваме вашето открито отношение и че „ЛУКОЙЛ Нефтохим" е отворен за нас. Ние не сме дошли да ви поучаваме, ние сме тук, за да се учим", каза от своя страна председателят на неправителствената екофондация „Ломбардия" Марзио Марзорати.
След приключване на визитата участниците в срещата поеха ангажимента да продължат и задълбочат за в бъдеще новосъздадените контакти с обещанието тази среща да не е последна.
Освен България, представителите на неправителствените организации са посетили още предприятия в Чехия и Латвия.Италианският град Севезо е мястото, където на 10.07.1976 г. се случва огромна екологична катастрофа с химическо замърсяване. В резултат на този инцидент, градът става печално известен. Европейските директиви за екологична предпазливост и вземане на участие в оценката на риска и управлението на риска са провокирани точно от това събитие. Община Севезо организира обиколка сред 10-те нови членки на ЕС от Източна Европа, на които предстои да приемат директивите „Севезо". Опитът от Севезо ще бъде споделен с 10 избрани града, един от които е Бургас.
На 10. 07. 1976 г. производственият процес в „Трихлорофенол" било преустановено в отделение „Б&q  |  © | uot; на завод „Икмеза", което било необичайно за края на последната смяна преди уикенда. Неконтролируемо нарастване на температурата във вътрешността на реактор А-101, причинило увеличаване на налягането. Един от предпазните клапани се счупил, което довело до изпускането на отровен облак от газ в атмосферата. Отровният облак се състоял главно от диоксин и сода каустик. Носен от вятъра, отровният облак се насочил на юг-югоизток и в крайна сметка паднал на земята, покривайки приблизително 1810 хектара в рамките, на които попаднали град Севезо, Меда и Сезано, Мадерно и Десио.
След няколко регистрирани смъртни случаи на животни и обриви по кожата на деца, идващи от заразената зона, на 15 юли кметовете на Севезо и Меда издали първите разпореждания, целящи да осигурят защита здравето на местното население.
След няколко дни на паника и неяснота, относно сериозността на положението, на 24 юли кметовете разпоредили евакуация на най-замърсените райони. Тези места били оградени с предпазна мрежа, а достъпът до тях забранен. Между 26 юли и средата на август в годината на аварията 204 семейства напуснали техните домове. Мястото било класифицирано като „Зона А" и днес представлява част от дъбовата гора в италианската провинция.
|