Над 35 души от Спешната помощ в Бургас са подкрепили с подписка колегите им от София. Това каза д-р Димитър Кехайов, член на УС на Асоциацията на работещите в спешна медицинска помощ в Бургас. Подписката е пусната от Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ преди ден и половина.
"Като цяло всичко е спокойно в спешната помощ в Бургас. Колегите работят. Засега никой не е решил да подава оставка. Няма и защо да подаваме, защото ако тръгнат да уволняват наши директори, ще постъпим така, както постъпиха софийските колеги. Проблемът не е в директорите в центровете за спешна медицинска помощ. Проблемът е в Министерството и най-вече в националните консултанти по спешна медицина- това са доц. Миланов-младши и стария проф. Миланов, които са много добри като лекари, но като стратези за спешната медицина са кошмарни. На министъра на здравопазването д-р
Таня Андреева й дадохме 5 стъпки за оправяне на нещата. Първата е приравняване на заплатите с тези на колегите от 112. Не е редно един обикновен пожарникар със средно образование да взема 1 700 лева заплата, а аз съм лекар със специалност и да получавам 960 лева. Не искаме 100% увеличение, защото няма пари, но просто да не бъдем бедните роднини в системата на 112. Второто искане е за специализации. Работи се в бърза помощ, отива се на специализация едновременно и след това оставаш да работиш. Третото искане е да се изработи адекватна стратегия за спешна медицинска помощ. Четвъртото искане е за това кои центрове са спешни и кои са неотложни, като последните могат да бъдат обслужени от личните лекари, а другите да бъдат изцяло поети от спешната медицинска помощ. Петото искане е да се инвестира в оборудване, машини и съоръжения", каза още д-р Кехайов.
Той добави, че лекарите искат по-висок професионализъм. "На няколко години веднъж ние трябва да се явяваме на изпити за проверка на квалификацията ни. Искаме и съпричастност от населението. Когато тръгва линейката, да не тръгват пред нея", добави д-р Кехайов.
Той каза още, че линейките в Бургас са достатъчни за обслужване на населението, но няма кадри.
Източник: Радио "Фокус"