Община Бургас може да заведе дело срещу МОСВ за наложените финансови корекции по ОП "Околна среда"

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
15:50 / 26.04.2014
1858
Ще направим всичко възможно да намалим размера на финансовите корекции, а остава и последният вариант - завеждане на дело, което също не е за пренебрегване. Надяваме се, след нашите аргументи, управляващият орган да преразгледа решението си за налагане на финансови корекции, но ако това не се случи Община Бургас ще заведе дело срещу Министерството на околната среда и водите за наложените финансови корекции. Това заяви Атанаска Николова, зам.-кмет на евроинтергация.

Община Бургас е получила четири писма от управляващия орган на ОП "Околна среда" на 17 април, с които той ги уведомява, че в резултат на извършена повторна управленска проверка по сключените договори по програмата са намерени т.н. "пороци", различни по вид, и се налагат финансови корекции, обясни зам.-кметът.

Едно от писмата касае договора за проектиране и изграждане на Регионалната система за управление на отпадъците като там финансовата корекция е в размер на 25% и причината, упомената във въпросното писмо е неясна методика. Следващото писмо е свързано с тръжна процедура за избор на изпълнител за надзор за депото, като аргументът е същият, по процентът за финансова корекция е 10. Третото писмо е за договора за консултант за надзор на интегрирания воден проект за Минерални бани-Банево-Ветрен, със същия аргумент и процент за финансова корекция. Последното писмо е за надзора на проекта за интегриран воден цикъл в к-с "Меден рудник", отново касае договора за надзор и процентът е 25. Общият размер на наложените финансови корекции е около 5,3 млн. лв. като основната тежест е по договора за проектиране и строителство на регионалното депо.

"Тази финансова корекция означава затруднено заплащане с изпълнителите, което от една страна заплашва изпълнението на проекта в срок и второ постигането на целите на проекта, защото системата, която градим в рамките на този проект предвижда да обслужва не само община Бургас, но и още осем общини", обясни зам.-кметът.

Тя посочи, че амбициите на община Бургас са в началото на 2015 г. вече да бъде открита и работеща системата. Ако обаче се случат тези корекции и се забави проекта, 9-те общини няма да имат ново депо и не могат да пристъпят към закриване и рекултивация на старите си депа.

"Това е сериозен проблем, имайки предвид факта, че ЕК е завела дело срещу България за неизпълнение на ангажиментите по закриване и рекултивация на старите депа", обясни зам.-кметът.

Ако бъде платена, санкцията ще доведе до сериозни финансови затруднения за община Бургас, категорична бе Николова.

"Ще направим всичко възможно да намалим размера на финансовите корекции, а остава и последния вариант - завеждане на дело, което също не е за пренебрегване. Надяваме се, след нашите аргументи, управляващият орган да преразгледа решението си за налагане на финансови корекции, но ако това не се случи Община Бургас ще заведе дело срещу Министерството на околната среда и водите за наложените финансови корекции", категорична бе Николова.
Николова обясни, че санкционираните общини са 87, по думите на министъра на околната среда и водите.

"Не само ние, но и колегите от останалите общини, бяхме наистина изненадани с тези писма", категорична бе тя. "За нас, за местните власти, този подход е неприемлив. Тези процедури са минали предварителен контрол през управляващия орган на ОП "Околна среда", пред Агенцията за обществени поръчки, след това сме преминали и последващ контрол в Министерството на околната среда и водите. До този момент за нашите проекти, за тези договори, не са регистрирани никакви нередности, процедурите са преглеждани многократно от колегите и сега изведнъж след т-.н. повторна управленска проверка на тези уж чисти и минали през всички проверки, инстанциите на всички компетентни органи процедури, се налага финансова корекция", заяви тя. По нейните думи, това е мярка за да се спаси ОП "Околна среда", тъй като ЕК спря плащанията по оперативната програма заради констатирани слабости в системата за контрол.

"Тази повторна управленска проверка е направена с цел цялостно да се провери системата и да се вземат корективните мерки, но не е това верният подход, защото ако има системна грешка, която трябва да се коригира, общините не са тези, които трябва да понесат тежестта и да понесат цялата щета", категорична бе Николова. Общините решават какъв трябва да е общият подход за действие за да се защитят интересите на местните власти.

"В дадения случай не считам, че община Бургас справедливо е наказана и трябва да плати финансова корекция за процедури, които вече са били проверявани", заяви зам.-кметът.

По нейните думи, получените от общините писма са изключително кратки и лаконични. Министърът е обещал по-подробни становища, на базата на които общините да възразят аргументирано срещу наложените финансови корекции. Писмата се очакват до края на седмицата. Становището на НСРОБ и община Бургас е, че тези корекции трябва да бъдат поети изцяло или споделени от държавата, тъй като констатираните от ЕК слабости в системата за контрол и щетите не трябва да бъдат понесени от общините, които са просто бенефициенти на по програмата.

Източник: Радио "Фокус"


Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Бургас:
Бургазлия преби жена с дървен прът, в дома му откриха наркотици
Пъстро шествие, концерт и разнообразни събития в Бургас за 24 май...
Почина д-р Красен Генев
Важно за шофьорите по магистрала "Тракия", които ще пътуват посок...
Сливенската епархия избира претендентите за следващ митрополит
Бургазлийка ще премине по червения килим в Кан


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).