Община Бургас представи реализирането на 4 важни проекта

Автор: Иван Сотиров
Коментари (1)
16:21 / 14.12.2021
928
Община Бургас представи етапите на развитие на 4 важни проекта с европейско финансиране. Те надграждат постигнатото в сферата на околната среда и опазването на нематериалното културно наследство. Подробности за тяхното изпълнение представиха зам.-кметът Весна Балтина и експерти от администрацията.

През настоящата година успешно приключи изпълнението на дейностите по проект "Закриване, рекултивация и мониторинг на депо за неопасни отпадъци - Братово", ДБФП BG16M1OP002-2.010-0034-C01, финансиран по Оперативна Програма "Околна среда 2014-2020г.“, съфинансиран от ЕФРР.

Общинското депо е въведено в експлоатация през 1982 г. и обслужва общините Камено и Бургас. През 2015 г., след прилагане на регионалния принцип за управление на отпадъците, то е спряно от експлоатация и се предприемат мерки за неговата рекултивация.

Дейностите обхванаха 117,48 дка площ, която е с нарушена структура. Рекултивацията цели максимално да ограничи неблагоприятното въздействие на натрупаните отпадъци върху околната среда.

Извършени са дейности по оформяне на новата повърхност чрез предепониране на отпадъци и почистване на съседни терени. Изградени са съоръжения за третиране на филтрационни води, както и система за улавяне и извеждане на депонийния газ.

Чрез рекултивацията се предотвратява замърсяване на атмосферния въздух и повърхностните води, проникването на вода в тялото на депото, осигуряват се подходящи условия за опазване на околната среда. Проектът допринася за изпълнението на европейската директива за депониране на отпадъци.

Междувременно стана ясно, че е завършило изграждането на клетка 2 на регионалното депо. Чрез нея се осигурява капацитет от 400 000 тона, като е предвидена възможност той да може да се увеличава.

Продължават дейностите по изграждане на модерна анаеробна инсталация за преработка на разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на Бургаски регион. Основният метод в работата на съоръжението е процесът на суха метанизация. Чрез получавания биогаз ще се произвежда електричество, топлинна енергия и компост.

При третирането на отпадъците чрез анаеробна технология се намаляват парниковите газове в атмосферата, които се отделят при процесите на гниене. От друга страна ще се намали делът на отпадъците, които постъпват на регионалното депо.

В инсталацията е предвидено да се обработват около 30 000 тона годишно разделно събрани биоразградими отпадъци от домакинствата и други източници. При максимално натоварване на своя капацитет, инсталацията ще може да произвежда 5 300 000 kWh електроенергия. До момента е изградена основната част от подземните конструкции на анаеробната инсталация и административната сграда. Доставени са съоръженията за преработка на биогаза и производството на електроенергия.

Анаеробната инсталация се реализира по проект "Изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на регион Бургас". Той се осъществява с безвъзмездна финансова помощ и собствено финансиране от общините Бургас, Несебър и Камено.

тази година успешно стартира нова услуга по извозване на стари мебели, изхвърлени от домакинствата на територията на общината. Тя е разработена по добри практики от Германия, като целта ѝ е намаляване количеството на едрогабаритните отпадъци от бита. Чрез услугата старите мебели, след малък ремонт, ще може да бъдат използвани отново. До този момент са събрани 417 тона непотребни вещи от домашно обзавеждане.

В рамките на проект "Прилагане на модел за управление на едрогабаритни отпадъци от бита на територията на Община Бургас", финансиран по ОПОС 2014 – 2020, беше обновена и оборудвана общинска работилница за ремонт и подготовка за повторна употреба на стари мебели, намираща се в Южна промишлена зона. Първата партида ремонтирани мебели ще бъде изложена още този месец в шоурум, който също така беше обновен по проекта, и се намира в жк "Изгрев“.

Община Бургас изпълни поредица от дейности за съхранение на местните традиции. В рамките на изпълнението на проект "Развитие, съхраняване и популяризиране идентичността на нематериалното културно наследство в кв. "Крайморие“, Община Бургас“, Народно читалище "Петър Янев 1939“ проведе 2 фестивала на открито през летния сезон, всеки с продължителност 3 дни.

Проектът се финансира чрез Стратегия за ВОМР на МИРГ "Бургас – Камено" по Програма за морско дело и рибарство, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за морско дело и рибарство.

Първият фестивал се проведе в периода 25 – 27 юни под надслов "Здравей море“. Вторият фестивал бе под мотото "Крайморска фиеста" и се проведе на 20, 21 и 22 август това лято. Двете събития имаха за цел да повишат интереса на туристите към "Крайморие“, да се насърчи любителското творчество и да се даде възможност за изява на талантливи млади хора.

Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Бургас:
Този остров в нашето море очаква много посетители тази година
Бургас на крачка от успеха в престижен конкурс
Голям празник в Бургаско
Великден в бургаския зоопарк: Поглезиха животните с яйца
Край на хубавото време по Черноморието? Обилни валежи и гръмотеви...
Учредиха "Фонд за развитие на Летище Бургас"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).