От 1700 необходими за страната анестиолози и реаниматори в момента има 700
От 1700 необходими за страната по норматив анестиолози и реаниматори в момента има 700, каза д-р Здравко Димитров, председател на БЛС-Бургас. По неговите думи кадровия дефицит се дължи на слабия интерес към специалността от страна на младите специализанти по медицина. При по-добрите условия, предлагани от западните страни много от специалистите напуснаха страната и работят за до 10 пъти по-високи заплати в Англия, Белгия и Холандия, посочи той.
За един специалист с десет години стаж в България заплащането е 700 лева, а в страни от Западна Европа - 7000 евро, коментира д-р Димитров. Други проблемни области, в които липсват специалисти са патоанатомията и по-тежките специалности като хирургия и ортопедия. Почти във всички специалности липсват специалисти, категоричен е той. Причината за липсата на специалисти е несъвършената Наредба за следдипломна квалификация и нейното нефинансиране.
"Колегите учат шест години за да завършат медицина, след което трябва поне 3 или 4 години да специализират. А когато се налага да си заплащат тази специализация и в същото време да ходят в друг град, това е много трудно. След специализацията, поради ниското възнаграждение, няма възвращаемост на вложените в образованието средства. Поради тази причина интересът към специализациите е изключително намалял", категоричен е д-р Димитров.
"До преди пет години нямаше следдипломна квалификация и поради това се отвори доста голяма дупки от липса на лекари специалисти. Основният проблем на здравеопазването в момента е липсата на специалисти, а не толкова материалната база", смята той. "Дали в дадено населено място да има болница зависи главно от това дали ще има специалисти. Сградата и апаратурата са на второ място", обясни специалистът. За лекарите най-важно е възнаграждението, както при всяка пазарна икономика. Освен специализацията в други страни младите специалисти се ориентират и към фармацията, където заплащането е много по-добро.
Източник: Агенция "Фокус"