 © Burgas24.bg |  | 8 рибарски пристанища ще има по цялото българско Черноморие, обяви транспортният министър Петър Мутафчиев. Местата за два от пристаните вече са определени. България ще трябва спазва и изключително строгите изисквания на Евросъюза към риболовците. Сред тях са задължителни хладилни камери и GPS-приемници на всяко корабче. Работна група с представители на транспортното министерство, е определила общо 8 рибарски пристанища по Черноморието ни. Остава да се определят местата на лодкостоянките и разтоварищата. „Народните представители имат един ангажимент. Те трябва да променят закона, като определят що е лодкостоянка и разтоварище до 15 октомври т.г.", каза министър Мутафчиев. В момента се водят преговори за пристанището в Балчик, което обаче е собственост на МО, друг вариант е „Карантината" край Варна, където собствеността вече е изяснена. На юг едно от рибарските пристанища ще е в Созопол, като с изграждането му ще се заеме държавното предприатие "Пристанищна инфрасруктура".
За останалите 6 определени пристана собствеността се изяснява.
Според обикновените рибари обаче 8 рибарски пристанища за цялото ни Черноморие са малко. Те дори заподозряха, че т.н. рибарски пристанища ще се превърнат в яхтени. Днес министър Мутафчиев заяви, че лодкостоянки ще има в почти всяко крайморско селище.
Според рибарите обаче, правителството трябва да се допита и до тяхното мнение. „До всеки учен трябва да има и по един прост човек, за да му дава съвети. Нима един архитектили инжинер знае как духа вятъра, какво е буря и т.н., ние сме в морето знаем ги тези неща, те не ги значт", жалва се Димитър Цветков", който е рибар вече 20 години. Иначе рибарите са съгласни със строгите изисквания на ЕС, що се отнася до мерките за безопасност на плавателните съдове.
|