Предвижда се изграждането на водна площ на площад "Тройката", която през зимата да се превръща в ледена пързалка. Това каза зам.-кметът по строителство
Костадин Марков.
"Предвижда се цялостно да се обяви площадното пространство с нови настилки, с една много интересна водна площ, която се надяваме през зимата да се превръща в ледена пързалка. Подземната улица ще свързва продължението на ул. "Гурко" с "Княз Борис". Тя ще минава покрай съда, до паметника и ще излезе на Дома на културата на нефтохимика. Тази артерия ще бъде важна, защото в момента единствено по улица "Левски" има връзка между тези две части на града. Надяваме се по време на строително-монтажните работи да не падне паметника, защото изкопът за тази улица е много сериозен, но това го казвам в кръга на шегата и нека не се плашат почитателите на този паметник- ще направим всичко възможно да го съхраним", посочи той.
"Трудни са за изпълнение тези обекти, защото от момента от който подпишем договор за финансиране със съответния управляващ орган започва една тежка подготовка за процедура по Закона за обществените поръчки. Ако тя мине се подписва договор и се минава на най-трудната част - изпълнението, което крие много капани и не всичко може да се предвиди на етап проектиране. Налага се понякога оперативно да се взимат бързи и понякога тежки решения. Дано такъв голям проект какъвто е "Тройката" да мине без лоши изненади", коментира Марков.
"Улица "Богориди"е в по-следващ етап на проекта и той би се реализирал при наличието на спестен финансов ресурс. За това на този етап говорим със сигурност за площад"Тройката" и подземната улица. Иначе ул."Богориди" ще изглежда по същият начин както улица "Александровска" с някои по- интересни неща, които са заложени като оформление по улицата от типа на оросяваща система, озеленяване, пейки и разбира се подмяна на подземната инфраструктура", допълни той.
15 млн. лв. са предвидени тази година за образователна инфраструктура. "Тази сума е непосилна за бюджета на община Бургас. Огромната част от тези пари са свързани с различни европейски инструменти и други фондове за финансиране. Има и процент финансиране от страна на община Бургас, но той е по-малък. Наистина много е амбициозна програмата, но аз смятам, че през последните четири- пет години се вижда коренна промяна в образователната инфраструктура. Тази дейност обаче ще продължи и именно това е част от модерния град", обясни Марков.
"Предвидено е финансиране и ще има видеонаблюдение, но не цялостно. То ще е свързано с интегрирания градски транспорт. Част от процедурите, които са включени този проект предвиждат и изграждането на видеонаблюдение", каза още зам.-кметът.
"Имам чувството, че нашите съграждани малко с досада изчакват общата част на бюджета и да се запознаят с това какво ще случва с други райони извън техния. Нормално е хората се концентрират преди всичко върху това какво ще се случва при тях, на тяхната улица, пред дома им. Това до известна степен ни затруднява, защото няма как да обхванем всяко едно кътче на града. Общо взето тенденцията на тези обществени обсъждания е "какво ще се случи в дворчето ми". Където е възможно ставаме съпричастни и където е належащо не го коментираме въобще, а го залагаме в бюджета. Аз и за това говоря малко с условностите за цифрите в бюджета защото тези обществени обсъждания не са формални, а наистина се съобразяваме с това какво искат хората", коментира обществените обсъждания Костадин Марков.
Източник: Радио "Фокус"