"Голяма част от тези граждани теглят кредити, за да закупят жилища, в последствие обаче се оказва, че в дома, който е закупен не е възможно да се живее", заяви още омбудсманът.
В конкретния случай, Атанасов упрекна предходната администрация за неуредицата във връзка с устройството на територията, упрекна и некоректните жилищни предприемачи. На лице са обаче и друг тип измами. Като закупуването на незаконни имоти. "Там схемата е напълно измамна, но много често измамниците се измъкват много ловко", коментира Атанасов.
В тези ситуации е почти невъзможно да се помогне на потърпевшите, допълни още той.
Трудовите правоотношения са друго критично направление. Често служители биват принудени да работят без трудови договори поради невъзможността да си намерят работа. Така не само, че не получават устно уговорената сума с работодателя, но и не им се внасят осигуровки. Един път измамени те търсят помощта на омбудсмана, но и тук неговата роля е ограничена. "Когато стигнат до мен, аз изисквам документ, за да се докаже, че действително този човек е станал обект на измама. След като обаче не е на лице трудов договор не може да се докаже и сумата, което е договорена между работодател и работник. В тези случаи аз се срещам директно с работодателя и се стремя да постигна разбирателство. Понякога успехът е налице, но в други случаи не", разказва Атанасов.
Освен тези проблеми, хората прибягват към съдействието на институцията на обществения посредник по казуси свързани с етажната собственост, съдебни процедури, социални дейности и редица други.