Шегаджии ползват телефон 112
Шегаджии звънят на телефона за спешни повиквания "112" в Бургас, съобщиха от централата в крайморския град, цитирани от bTV. Центърът бе официално открит в сряда, а телефонът е в експлоатация от вчера сутринта. За един ден реалните обаждания от хора, които наистина имат нужда от помощ, са били съвсем малко, а другите са били шеги или позвънявания от любопитни репортери, които тестват номера.
Служителките, работещи в централата, се надяват фалшивите обаждания да секнат, за да бъде линията наистина полезна на хората.
Телефонът обслужва областите Бургас, Сливен, Стара Загора и Ямбол. В центъра работят 54 оператори и координатори.
От вчера на тестови режим започна работа и спешният телефон в Монтана. Той обслужва жителите на областите Монтана, Враца, Видин, Плевен и Ловеч. Услугата покрива територията на целите области.
Гражданите не трябва да се обаждат на телефон 112, в случаите когато не е застрашен животът им, призова директорът на "Национална ситема 112" Стоян Граматиков, цитиран от агенция "Фокус". Не трябва да се обаждат и за случаи, когато не е застрашен общественият ред. Не трябва да се обаждат за котка на покрива, защото „Гражданска защита" не е службата, която трябва да разчиства покривите и личните имоти на гражданите, допълни Граматиков.
Законът, който ще влезе за обсъждане в Народното събрание и вече е минал през Министерския съвет, предвижда много строги санкции за нарушителите. Санкциите са от 300 до 20 000 лева в зависимост от характера на нарушението. Но най-тежки са за тези, които са успели да задействат службите за реагиране и службите са направили някакъв преход, изразходили са човешки и финансови ресурси, и то напразно.