Сирийка лекува болни с COVID в УМБАЛ-Бургас

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:08 / 23.12.2020
2813
Сирийка със статут на бежанец е първият лекар доброволец в отделението за лечение на болни от COVID-19 в УМБАЛ-Бургас. Въпреки че повечето й колеги отиват да работят в чужбина, д-р Дарин Осман избира България.

Тя е само на 27 години, родена е в София, където завършва и медицина. Това лято се мести да работи в бургаската болница, когато е издадена заповед да се командироват медици в COVID отделението. "Не можех да остана безразлична, веднага подадох молба, говорих с доктор Йотов и започнах възможно най-скоро". На петия ден самата тя се разболява. "Страшен е, наистина е доста страшен и доста упорит вирус. Поне това разбрах от моя личен опит, прекарах го доста тежко, боледувах повече от, 14 дни не ми бяха достатъчни да се доизлекувам , но с недостига на лекари трябваше да се върна в отделението", казва тя.

Макар да се грижи за стотици болни, тя се лекува сама. "Изкарах го сама, нямаше кой да ме обслужва - не исках да бъда хоспитализирана, защото леглата са в недостиг, а според мен има хора, които повече се нуждаят от тези легла".

Смените на доктор Осман при болните от коронавирус са по 12 и по 19 часа. Няма време за личен живот и няма право на общинско жилище. Под наем е. Има още две сестри, които също следват медицина в София. Преди 30 години родителите й идват като студенти и остават да живеят в България. "След войната в Сирия не можех да си удължа документите и трябваше да подам документи за бежанец и в момента съм със статут на бежанец и кандидатствам за българско гражданство, чакаме, в процес на чакане сме", обяснява д-р Осман пред bTV.

Въпреки всички спънки, за нея е важно да помага на пациентите и се радва повече от тях, когато изпише излекуван. "След като прекарах тази болест, освен като лекар с пациентите мога да помогна и като човек, който го е прекарал и споделя опит, това също доста ми помага честно казано, че знам за какво става въпрос, знам как протича, знам кога се влошава човек, някак си е много по-лесно". Доктор Дарин Осман приема медицината като призвание. Обича България и не би я заменила.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Новини от Бургас:
Областният управител на Бургас поиска достъп до системите за сате...
Вижте какво сполетя "Меден рудник"!
Проливен дъжд и градушка удариха Бургас
Извънредно: Кола блъсна и уби дете в "Горно Езерово"
Бургаските шофьори да внимават!
Над килограм е откритият в село Маринка наркотик, задържаният е д...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).