Спасителите трябва да имат по-големи права на плажа. Това каза в интервю Николай Иванов, зам.-председател на Асоциацията по водно спасяване. По думите му - единствено по този начин спасителите ще могат да изпълняват задълженията си качествено. Затова ще бъдат поискани промени в Закона за водното спасяване, който - според Иванов, не е променян от 1969 г. Сега например те нямат възможност да се справят с нарушители на червената флагова сигнализация.
"Трябва да се дадат някакви правомощия на водните спасители - реално, те нямат как да накарат даден човек да спазва правилата, които са на плажа, а те масово се нарушават. Спасителите могат да обясняват и убеждават, но обикновено започва една караница. На Запад и в САЩ - не е така", коментира спасителят.
"В закона от 69 г. много работи са морално остарели. Най-елементарен пример: никъде в наредбата за водно спасяване не е указано спасителят задължително да използва маска при обдишване и ръкавици при оказване на първа помощ. Масова практика е при вадене на удавник от водата да му се прави дишане уста в уста без никакви предпазни средства. 21-ви век сме. Това е недопустимо", допълни Иванов.
На въпрос дали по време на срещата с представители на МРРБ ще бъде поставен и въпросът със застрояването на плажната ивица и заведенията по плажа, Иванов коментира, че принципно концесионерът може да печели единствено от такси за чадъри и шезлонги, от заведения и от водни спортове. Затова трябва да се потърси компромисно решение.
Източник: Агенция "Фокус" |