„Банките търсят дълго и гарантирано финансиране. Ипотечните кредити, които се раздават, или пък кредитите за закупуване на техника, не са такива кредити. Банките ще търсят едно по-дълго финансиране в рамките на 12-15-20 години, но сигурно финансиране, което, разбира се, трябва да се докаже", посочи той.
В края на т.нар. предварителен период, „Транснефт", който ще бъде основен оператор на нефт на руска територия, а и на българска, трябва да предостави предварителни договори, подписани с доставчиците на нефт, които гарантират запълняемостта на тръбата, т.е. първите 35 милиона тона годишна запълняемост. Няма никакво съмнение дали тръбата ще бъде пълна или празна. Тръбата ще бъде пълна, защото ако имаме един празен тръбопровод, никой няма да си вложи парите в това, а и банките няма да отпуснат пари. Той ще се прави по метода на проектното финансиране, т.е. компанията трябва да докаже пред банките, че този проект е печеливш, за да може да поиска от тях отпускането на кредит от 70% или 80% от стойността на проекта. Иначе никоя банка не би се съгласила да отпусне такъв капитал, обясни той.
„Бургас-Александруполис" се финансира между 70% и 80% от банките кредитори. Няма да се търсят държавни гаранции за това финансиране, няма да се търсят пари от бюджета за финансиране на дейностите в оставащите 20% или 30%. Тези дейности ще бъдат финансирани от фирмите, участнички в проекта.
„Нито руската, нито гръцката, нито българската държава са ангажирани финансово в този проект. Тук е и голямата разлика между проекта „Южен поток" и АЕЦ „Белене" - държавата в този проект няма да участва със свежи пари или въобще с финансови средства, каза Стефан Гунчев.
Източник: агенция "Фокус"