Проектът "Странджа/Йълдъз е планината без пожари", чиято цел е постигане на добро взаимодействие при превенцията, пожаронаблюденията, пожароизвестяването, гасенето на възникнали пожари на територията на България и Турция, приключи със заключителна конференция, в която участваха партньорите по проекта: Регионална дирекция по горите - Бургас и Горскостопанска дирекция Къркларели, областният управител на Бургаска област -
Вълчо Чолаков, Решат Тунч - зам. директор РДГ - Истанбул, генералният консул на Р. Турция в Бургас - Ниязи Еврен Акйол, д-р инж. Любчо Тричков - Директор дирекция "Проекти и международни дейности" при Изпълнителна агенция по горите, инж. Васил Василев - Директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" - гр. Бургас, Директори на Държавните горски стопанства в Царево, Кости, Малко Търново, Звездец, Средец и представители на заинтересованите страни.
"Изискванията на европейския трансграничен проект ни събира за последен път и всички ние започваме да разбираме, че ставаме част от една българо-турска професионална общност, обединена от голямата идея - превръщане на европейската планина Странджа - в планина без пожари.
Като лесовъд, преминал през всичките стъпала на нашата благородна професия, намирам тази идея за прекрасна по две причини:
• Първата е, че всички ние обичаме еднакво тази планина, а втората - лесовъдите предпочитат да работят за красиви и благородни каузи.
• Проектът, който завършваме (надявам се успешно), дава широк простор не само пред българските и турските лесовъди, а смея да се надявам - пред българската и турската младеж, следователно и пред всички млади хора в ЕС.
Странджа е орисана да бъде споделена планина. Присъствието на областния управител
Вълчо Чолаков и Генералния консул на Турция в Бургас на днешната заключителна конференция ми дава увереност, че ние ще имаме подкрепата на нашите правителства за осъществяване на благородните цели на проекта", заяви в словото си при откриване на конференцията Венелин Радков - директор на РДГ-Бургас.
"Разглеждам този проект само като една от многото стъпки по дългия път, който вие като професионалисти имате да вървите в тази посока. Опазването на природата и в частност на Странджа не е процес, който е фиксиран във времето. Като администратор се възхищавам и се отнасям с респект към свършеното от вас и заявявам, че каквото зависи от областна управа ще го имате. Можете да разчитате на мен 100 %", обеща в приветствието си към участниците в конференцията областният управител
Вълчо Чолаков.
Поздравления поднесе и генералният консул на Република Турция в Бургас Ниязи Акйол.
"Странджа обединява нашите две страни, още повече, че флората и фауната на планината е една от най-богатите в цяла Европа. Смятам, че опазването на това вековно богатство е от голяма значение и отговорността за това е еднакво важна за двете страни", подчерта Акйол.
Партньорите от България и Турция подписаха Меморандум за сътрудничество между горските власти и изпълнение на Стратегията за превенция и борба с горските пожари, изработена съвместно от екипи на двете държави.
На основата на система за съвместно предотвратяване на горските пожари и схема за трансгранична координация и сътрудничество документът дава предписания за превенция и борба с горските пожари на базата на анализ на съществуващите практики от двете страни на границата и набелязва приоритетите, които да осигурят баланс между трите опции: превенция, борба с пожарите и възстановяване на биоразнообразието.
На конференцията бе представена и карта на двете части на планината, която по решение на Европейската федерация на картографите е удостоена с правото да носи печата на ООН. Тя ще представи българската картография и на международната картографска изложба в Бразилия.