Изводите на конференцията са, че независимите женски организации имат нужда от по-добро разбиране на тенденциите и нуждите, и за увеличено участие на жените в управлението на социалните трансформации, които претърпяват Балканските страни. Специално внимание е обърнато на процеса на бърза урбанизация и увеличаващата се миграция, както и на ефекта на тези тенденции във връзка с интеграцията на емигрантите, базираща се на баланса между социална кохезия и уважение на културното разнообразие на мултиетническите общества.
По време на форума бе изтъкнато, че трябва да се накара гражданското общество и на първо място женските организации на Балканските страни да допринесат за формулирането на политики, които да насърчат културното разнообразие и да подпомогнат социалното разнообразие.
"Конференцията даде възможност на участниците да се опознаят по-добре и да споделят най-добрите си практики. Това дава потенциал те да се мултиплицират на други места като предложените примери послужат за вдъхновение и сетивност. Конференцията подкрепи развитието на държавите в региона, тъй като тя стимулира едно ново мислене по важни социални трансформации в балканския регион и допринесе до формулирането на по-добре информирани политики, отнасящи се до социалната кохезия и до културното разнообразие" допълни още Родика Матиаз. Международната конференция в Бургас събра 190 участници, 40, от които муждустранни от девет балкански страни, представители на надправителствени агенции, представители на ЮНЕСКО, на академични общности, неправителствени организации, експерти, социолози, представители на местната власт.
По време на заключителната пресконференция бе съобщено, че участниците са се договорили да реализират няколко проекта. Ще бъде организирана конференция за емигрантите и техните потребности, ще бъде реализиран проект за обучение на млади хора в мултикултурен диалог чрез младежки лагери в Гърция. Предстои и Фестивал на жените-творци от страните на Черноморския и средиземноморски регион. Решено бе да се осъществи международен семинар за социално развитие и ще бъде реализиран проект за сътрудничество на жените в бизнеса.
Специален гост на форума в Бургас бе и Шифати Тикая от централата на ЮНЕСКО в Париж, която се занимава с въпросите за ликвидиране на бедността и равенство между хората. По време на пресконференцията тя допълни, че за Балканите е много важно социалната трансформация да се извърши при спазване на човешките права и зачитайки достойнството на хората. Тя допълни, че в момента се изготвят програмите на ЮНЕСКО за 2010-2011 година по три важи теми „Има общи теми където подкрепата на ЮНЕСКО е директна и може да се обменя тази информация. Тези важни теми са: жените и миграцията, трафика на жени и насилието срещу жени", каза Шифати Тикая. Тя допълни, че мрежата на женските организации на Балканите също може да се включи със свои предложения по тези теми.
Източник: Агенция „Фокус”