В МБАЛ вече поставят и изкуствени стави

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
10:03 / 07.01.2010
7617
Пациенти от цялата страна чакат за смяна на големи стави в бургаската болница. МБАЛ-Бургас АД съвсем отскоро въведе ендопротезирането на големи стави - тазобедрена и колянна в списъка с дейностите, които извършва по клинични пътеки. "Ендо" означава "вътрешен", т.е. ендопротезата е изкуствена част, която замества увреден и неспособен да изпълнява нормалната си функция орган или част на тялото.

От отделението по ортопедия в Бургас вече са изписани близо 30 възстановени пациенти, на които са имплантирани тазобедрени или колянни стави, а за операция се записват хора от цялата страна, разказа изпълнителният директор на бургаската болница доц. д-р Стефан Станчев.

Ендопротезирането се извършва под негово ръководство, и е въведено в болницата откакто той пое директорския пост. Опита си в Бургас той пренесе от Университетската болница в Стара Загора, където ръководи клиниката по ортопедия и травматология.

"Беше срамота в бургаската болница, която обслужва три области - Бургас, Ямбол и Сливен, да няма подобна дейност", споделят ортопедите д-р Иван Зайков и д-р Лъчезар Томов, които извършват ендопротезирането. Досега за изкуствени стави бургазлии пътуваха до Стара Загора, Плевен, София. Сега си остават в Бургас - още повече, че лечението е поето от здравната каса, която заплаща болничния престой, операцията и част от протезата.

Полковник от София наскоро дошъл до Бургас специално за изкуствена става на коляното, което го наболявало от години и било почти обездвижено. Друг полковник, но от запаса - Тодор Пачков (69 г.) от Айтос, пък е безкрайно благодарен, че е бил опериран именно тук. Мъжът се подхлъзнал, паднал и си счупил таза. "Много благодаря на лекарите, че успяха да го изправят на крака", радва се съпругата му, която е неотлъчно до него в Отделението по ортопедия в болницата. Къна Стайкова от бургаското село Маринка също не може да се нарадва на факта, че вече може да ходи. И тя се сдобила с изкуствена тазобедрена става, след като паднала у дома си. Въпреки 75-те си години, Къна не се застоява на едно място ни за миг - намира си работа или в дома, или в двора. "Каква по-хубава реклама за докторите е това, че вече мога да ходя?", радва се жената.

Може да звучи страшно, но е факт - износените или травмирани стави обездвижват пациента и го обричат или на лежане доживот, или на престой в инвалидна количка. Освен мъка за човека, чиято активна дейност спира и той става зависим от близките си, това е мъка и за близките, принудени да бъдат ежечасно на разположение на болния си близък, обясняват д-р Зайков и д-р Томов.

При пациентите с изкуствени стави този проблем изчезва. Те могат да стават още на втория ден и след подходящо раздвижване са "като нови".

Най-чест "повод" за тазобедрено ендопротезиране са напредналите стадии на дегенеративно заболяване на тазобедрената става или т.нар. коксартроза. Това заболяване се среща най-често при възрастни хора, при хора страдали като деца от вродено изкълчване на тазобедрените стави, хора с вродена "недоразвитост" (дисплазия) на тазобедрената става, при претърпяни в миналото травми на тазобедрената става и при някои други заболявания.

Друг немалък контингент от пациенти, подлежащи на подмяна на тазобедрената става са тези със счупвания на костите, които образуват тазобедрената става. Така например едно от най-честите счупвания в напредналата възраст е това на бедрената шийка. Определени типове на това счупване, особено при възрастни хора се характеризират с минимален "шанс" за срастване и в тези случаи често се прилага тазобедрено ендопротезиране. "Тук потърпевши са най-вече жените, които масово страдат от остеопороза, когато навлязат в менопаузата. Костите им стават тънки и чупливи и най-лекият натиск може да доведе до счупване", обяснява д-р Зайков. Най-вече жени са оперирали бургаските ортопеди и по време на поледиците тази зима, когато само за три дни оперираните надхвърлили 40 души.

Най-чест "повод" за колянно ендопротезиране са напредналите стадии на дегенеративно заболяване на колянната става или т.нар. гонартроза. Това заболяване се среща по-често при възрастни хора, при хора претърпяли травми на коляното с увреждане на структури като менискусите, кръстните връзки, ставния хрущял и други, при хора подлагали колената си на големи физически натоварвания, хора с неправилна осева конфигурация на колянната става и др.

Друг немалък контингент от пациенти, подлежащи на подмяна на колянната става са тези страдащи от тежък ревматоиден артрит на коляното.

Обикновенно болните прекарват в отделението до шест дни, но всичко зависи от преценката на лекаря. След протезирането се налага и рехабилитация - раздвижване, за да бъде ефектът от импланта наистина гарантиран, посочват бургаските медици


Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Бургас:
Този остров в нашето море очаква много посетители тази година
Бургас на крачка от успеха в престижен конкурс
Голям празник в Бургаско
Великден в бургаския зоопарк: Поглезиха животните с яйца
Край на хубавото време по Черноморието? Обилни валежи и гръмотеви...
Учредиха "Фонд за развитие на Летище Бургас"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).