„От 2000 година България навлезе в един друг етап на възраждане на патриотизма, на поява и възприемане на понятието „национализъм", като една даденост. До голяма степен принос за това има телевизия „Скат". Нашата линия беше да накараме българите да се гордеят, че са такива. Това постави и основите на родолюбиви движения, националистически движения - като изключим тези няколко националистически партии, които бяха създадено от БКП, просто с цел да оберат този вот на краен национализъм, които никога не са събирали повече от 1% на изборите", каза още той.
Преди това - едва в края на социалистическия период, буквално в последните десетина години, започна да се работи малко повече върху патриотичното възпитание на младежите, но всичко това беше отново подчинено на една социалистическа фразеология и като цяло беше втора категория човешки ценности, като се подреждаше едва след интернационализма. „45 години комунистическите ръководители на България промиваха главите на децата още от най-ранни години - възпитаваха ги, че национализмът е нещо лошо. За него или не се споменаваше нищо или се обвързваше с националфашизма. За родолюбие и патриотизъм не се говореше. Това беше едно самоубийство на нацията под командата на „големия брат", едно разбиване на националните ценности, едно размиване на традиции, на всичко, подчинено на създаването на една аморфна импотентна раса на работници и селяни", каза той.
Според Валери Симеонов - през 1989 година българското общество влезе в демокрацията абсолютно неподготвено и за съжаление без каквито и да било инстинкти за самосъхранение, поради което обикновеният човек стана жертва на всякакъв вид далавераджии, мафиоти, мутри, схеми и т.н. „В този период българският народ нямаше никакви демократични традиции. Той беше свикнал да бъде едно стадо и за всичко останало да се грижи държавата и държавните институции. Един път стана жертва на такива гешефтари. От друга страна той нямаше никакво историческо самочувствие, ако щете и народно самочувствие, да не говорим за патриотизъм. Дълго време тези естествени за всеки народ, за всяка нация, чувства и приоритети, липсваха в политиката, така както липсваха и в образованието. Народът на една държава се възпитава от политици, съобразно своите разбирания - достатъчно е да дадем примера със социализма, със залитането към фашизма на Германия. Имаше обаче и хора, които живееха с чувството и отговорността да бъдат българи и да създават българщина и любов към родината и историята. Един от тези българи е Николай Хайтов - този човек, още в началото на 90-години започна една епохална по своята мащабност дейност по обясняване - защо трябва да сме патриоти и защо трябва да се гордеем със своята родова и историческа памет", каза Валери Симеонов.
Източник: Агенция "Фокус"