 © Burgas24.bg |  | ВиК Бургас" има едни от най-добрите показатели сред другите водни експлоатационни дружества в страната - около 30% загуби на вода при средно ниво 60, на фона на факта, че по изискванията на Закона за регулиране на ВиК услугите до 2014 г. те трябва да бъдат сведени до 25%.Според управителя на "ВиК Бургас" ЕАД инж. Ганчо Тенев отстраняването на загубите на вода може да се постигне с действия в поне три насоки - подмяна на остарялата водопроводна мрежа и направа на точен подземен кадастър, намаляване на налягането в мрежата, и то особено нощно време - при липса на голяма консумация, и подмяна на уредите за измерване на намаляването на търговските загуби и кражби.
Проблем ще се окаже и в бъдеще време вътрешната водопроводна мрежа, която е в режим на етажна собственост и няма да може да провежда необходимите водни количества и нормално налягане.
За 2014 г. теоретично е възможно да има такова понижение на загубите, но това ще води до драстично покачване цената на водата. До голяма степен обаче намаляването на водните загуби и на цената на водата е резултат от нововъведения и въведени практики.
В мениджмънта универсална рецепта няма, това е комбинация от реинвестиция на средства, които сме получили от добро финансово и инженерно развитие за подобряване и отремонтиране на материалната база, която да доведе до натрупване на нови инвестиции.
"Задачата включва и обучение на наличните кадри, привличане на нови, въвеждане на нови технологии, за да може в крайна сметка всеки клиент да е доволен от предоставената услуга", коментира инж. Тенев, цитиран от в. "Строителство Градът".
Събираемостта на вземанията за фактурираната вода принципно е проблем за всяко водно дружество. Винаги се говори за цена, която да е социално поносима. За това е и нужно населението да плаща нормална цена за водата, която след това да се инвестира в инфраструктура. У нас има поне 15-18% социално слаби граждани, за които е нужно да се приеме форма за изплащане на помощи. Друг проблем е, че при продажбата на собственост нищо и никой не задължава новия и стария собственик да уведомяват оператора за промяната на собствеността.
А тук може да се работи по намиране на нормативна база за следващите години. Законовата рамка и действията от страна на държавата може да дадат голям резултат, ако на първо място бъде уточнена собствеността и инвестирането в нова мрежа, както и постигането на по-високи стандарти в поддържане на екоравновесието в природата и опазване на водните ресурси.
Сред приоритетите в Бургаска област във връзка с учредяването на първата в страната водна асоциация е направа на мастер план и постигане на консенсус между различното икономическо развитие на общините от областта.
"Формата на управление не е от значение по същество, по-важни са посоките, в които гледаме, и методологията, по която ще се работи в бъдеще за постигане на целите", коментира инж. Тенев.
Източник: factor-bs.com |