Започна бургаският археологически сезон

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:31 / 31.03.2014
765
Тази година РИМ-Бургас стартира археологическия сезон още в средата на март. Проучванията на двата най-важни археологически обекта в Община Бургас - Акве Калиде Терма и крепостта Порос, започнаха на 17-ти март.

Археологическите проучвания на античната и средновековна крепост Порос, намираща се на н. Форос до кв. Крайморие, се ръководят от директора на РИМ-Бургас - Милен Николов.

Наскоро бяха показани откритите хоросанови бъркала на крепостната стена, част от къща от 6-ти век и множество предмети, между които най-интересни са най-ранните римски монети, открити на обекта - отлично запазени сребърни денарии, сечени по времето на император Септимий Север (193-211), медна бижутерска везна и оловна екзагия (еталонна теглилка).

При миналогодишното спасително проучването се локализираха и частично разкриха 280 м от трасето на крепостната стена на крепостта Порос и 4 правоъгълни кули, разположени една от друга на разстояние от точно 54 м. Най-ценната находка от 2013 г. беше откритият в руините до морския бряг уникален оловен печат, от който в света са известни едва три такива.

От проучванията през 2013 г. стана ясно, че п-в Форос е бил заселен още през ІІІ в., вероятно във връзка с изключително добрите му дадености като пристанище - той се намира на изхода на оттока на Мандренското езеро, в голям залив, чиито качества като пристан са отбелязвани многократно до ХІХ в. включително. През VІ в. целият западен и северозападен бряг на полуострова са гъсто застроени.

Вторият голям археологически обект на РИМ-Бургас, чието тазгодишно проучване започна също на 17-ти март, е Акве Калиде Терма край Бургаските минерални бани. Научен ръководител този сезон е доц. д-р Димчо Момчилов, който пое ръководството от покойната Цоня Дражева. В екипа са включени Мирослав Класнаков (РИМ-Бургас) - зам.-ръководител, д-р Драгомир Гърбов (НБУ), Стефан Бъкарджиев и Явор Русев (РИМ-Ямбол) - археолози, и доц. д-р Людмил Вагалински (НАИМ на БАН) - консултант.

Проучванията се финансират с 37 хил. лева от община Бургас, която има желание да превърне Акве Калиде в посещаван туристически обект от следващата година.

На този етап, средата на март - до края на април, целите, които са поставени пред археологическия екип, са две: пълно изследване на участъка източно пред източния корпус на банята, за да може след него да се започне консервация и реставрация на тази част, и изследване на частта южно от турската баня.

Доц. д-р Димчо Момчилов споделя: "Още във втория ден от започване на работа беше засечена част от стените на корпус на античната баня под по-късно преправяните съоръжения от 20-ти век. Това откритие разширява още повече потенциалните размери на банята и е изцяло в синхрон с нашата теза за това как е била разположена турската баня върху централния корпус на античната и средновековна баня. В най-западната част ние вече имаме един много стабилен зид, който оформя сградата на банята".

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
Човек сложи край на живота си, скачайки от Моста в Бургас
От НАП Бургас се похвалиха
Над 11 000 души ще се включат в шествието за 24 май в Бургас
На 24 май в Бургас паркираме безплатно в синята и зелената зона
Много важна новина за шофьорите в Бургас!
Доставиха в Бургаско 13 машини за гласуване с инсталирана демо ве...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).