Българин и руснак решиха 50-годишен проблем в математиката

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:30 / 25.10.2019
883
Българин и руснак решиха 50-годишен проблем в математиката, който може да доведе до революция в технологиите. Александър Стойчев, доцент по електронно и компютърно инженерство в Държавния университет на Айова, заедно с неговия докторант Владимир Сухой, успяха да достигнат до решение на загадка в математиката на повече от половин век, съобщава Свободна Европа.

Решението, може да доведе но разработване на изцяло нови дигитални приложения и софтуер, които да изменят представите, които имаме днес. Постижението идва след неуморен труд на двамата учени през последните три години, в непрекъснато търсене на нов алгоритъм, който да извършва обратната операция на бързото преобразуване на Фурие. Благодарение на него всеки ден милиарди хора по целия свят могат да използват електронните услуги – да гледат и слушат видео и музика, пренасяни по интернет.

През 1965 г. е разработена по-универсалната и обобщена версия, наречена трансформация на chirp-z, но досега нямаше обратно решение за нея. В продължение на половин век никой не успява да намери решение на алгоритъма за обратната операция. Задачата събужда любопитството на доц. Стойчев и Владимир Сухой и те обединяват усилия в намирането на алгоритъм за обратната трансформация. Алгоритъмът за обратно chirp-z преобразуване на Александър Стойчев и Владимир Сухой, наречен ICZT (inverse chirp z-transform), е представен в статия, публикувана в списание Scientific Reports. В своето изследване, двамата учени оценяват модификациите, които подобряват неговата числена стабилност за подмножеството от пространството на параметрите. Принципът на работа на тази двойка алгоритми може да се сравни с действието на система от две призми, където едната разделя светлината в цветен диапазон, а втората я преобразува обратно в бяла.

Така алгоритъмът на Стойчев и Сухой извежда изхода на CZT (алгоритъмът на FFT) обратно към своя вход, като съответства на изчислителната сложност или скорост на втория, така че да може да се използва с експоненциално разпадащи се или нарастващи честотни елементи, за разлика от CZT, за което е проверен за числова точност. Това е голям научен пробив.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Маги от "Ергенът" - гадже на бившия годеник на Анелия
Слави Трифонов се разделя с двамата от най-верните в екипа си
Наш манастир пази уникален стенопис на Тайната вечеря отпреди 7 в...
Не е зеленчук, но е изключително полезен за организма
Много драматичен обрат с участник в "Стани богат" стигнал до 10 0...
Венета Райкова чукна 50


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).