 © Община Несебър |  | Находки с изключително висока научна, музейна и художествена стойност, датиращи от 5 век преди Христа, са най-ценните експонати открити по време на археологическите разкопки в Несебър. Те са се провели в некропола на античния град "Месамбрия". Инициатор на проучванията е Община Несебър, която финансира разкопките със 100 000 лева целева субсидия. Археологическото проучване е преминало под ръководството на старши научен сътрудник Анелия Божкова. Разкопките са се провели в участък, върху който е трябвало да се изгради новата административна сграда на общината. Екипът от специалисти работи усилено в продължение на 7 месеца на терен от 7 декара, като открива над 270 експоната. Сред най-важните находки е древногръцката глинена пластика изобразяваща майката на митологичния герой Ахил. Проучванията сочат, че тя е изработена на остров Мелос през 5 век преди Христа. По време на разкопките са открити и локализирани гробни съоръжения и тленни останки, датиращи от 5 век преди христа до 14 век. „Всички кости ще бъдат препогребани в съвременно гробище с необходимата литургия", заяви кметът на община Несебър Николай Димитров. Следващия етап на проучванията ще стартира през пролетта на 2009г. Целева субсидия в размер на 100 000 лева. е заделила общината за цялостно завършване на проучванията.
Научният екип, сформиран от специалисти от НАИМ при БАН и музей „Старинен Несебър", под ръководството на ст.н.с. Анелия Божкова и директорът на музея Петя Кияшкина, представиха информация за най - значимите открития по време на разкопките и за голямото им значение за историята на античния полис Месамбрия, за бита и културата на неговите жители и за античната история на целия Черноморски регион.По време на разкопките са открити и локализирани над 400 гробни съоръжения от различни археологически епохи. Най - значими сред тях са гробните комплекси от времето на гръцката древност, които се отнасят към V - II век пр.Хр. и съдържат инвентар от богати гробни дарове.
Някои от откритите находки имат изключително висока научна, музейна и художествена стойност. Сред тях се нареждат теракотите с протомета /бюстове/ на женски божества от средата на V век и първата половина на IV век пр. Хр., атическите рисувани съдове в червенофигурен стил от същото време, както и великолепният лекит с пластична фигурална украса с бойни сцени от началото на IV в.пр.Хр., чиито аналози се откриват в най - реномираните световни музейни колекции.
Част от резултатите на откритите находки, някои от които действително уникални, бяха изложени в залата на пресконференцията, за да могат присъстващите да се запознаят с тях отблизо. След построяване на бъдещата административна сграда на община Несебър, те ще бъдат експонирани в предвидената за изграждане там изложбена зала на Музей „Старинен Несебър".
В края на пресконференцията, археолозите подариха отличителни тениски на кметът на община Несебър г-н Николай Димитров и на главния секретар г-жа Ели Кирилова като на достойни членове от екипа и благодариха за голямата подкрепа и съдействие, което Община Несебър оказа през цялото време на разкопките.
Очаква се археологическите проучвания на същото място да продължат през пролетта на 2009 година. |