Най-старото дърво по нашите земи се намира в "Аспарухово", за него се носят легенди

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
14:45 / 22.11.2019
2219
Едно от най-старите дървета по нашите земи се намира във варненския квартал "Аспарухово", информира Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна.

Това е чинар с обиколка на ствола близо 9 метра и височина – 18 м. Представител е на вида Западен чинар. В миналото мястото около дървото е било поляна, покрай която минавал стария път за местностите Кьошк баглар и Карантината. Близо до дървото е имало стара каменна чешма – “Чинар чешма", която днес не съществува. Това място било посещавано от много варненци. През горещите летни месеци и в празничните дни цели семейства идвали тук на “теферич". А през 20-те години на XX век е имало кафене на това място.

Около старинното дърво витаят поверия и легенди, например за лечебните му свойства – лекува всякакво неразположение, стига човек да седне за известно време до него, плътно опрял гръб в дънера…

В своя дълъг живот дървото е било свидетел на много исторически събития – чужди нашествия, сражения и кръвопролитни войни. Показателен е фактът, че е израстнало в близост до Аспаруховия вал, издигнат за защита на ниския бряг от морски нашествия.

Друга легенда е свързана с основателя на Българската държава. Според нея именно на това дърво хан Аспарух е връзвал коня си и е почивал под дълбоката му сянка…

Дървото направило впечатление и на чешките археолози – братя Шкорпил, които в свои записки, поместени в Известия на Варненското археологическо дружество от 1921 г. отбелязват:

“Близо до Аспаруховия насип край тъкачната фабрика “Прогрес" се намира един чинар, до чешмата, наречена “Чинар чешма". Дървото вътре е кухо (Според някои сведения светкавица обгорила корубата на чинара.): в празнината му могат да се поставят няколко души. Дървото е полуизгоряло, но при все това вирее още. Запазила се е от него половината коруба: тя мери околовръст 3,70 м, диаметърът и е 1,53 м, а дебелината 0,44 м…".

Работниците от текстилната фабрика (бивша “Първи май") също са отдъхвали под чинара. От тези години около ствола са останали метални ограда и пейки с масички, както и табелка с надпис: "Вековно дърво".

През годините са полагани грижи за дървото – за да не изсъхне, корубата му е била почистена и циментирана. Чинарът е обявен за природен паметник през март 1969 г. и не случайно се счита от специалистите за най-старото дърво във Варна.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Веселин Маринов през сълзи: Майка ни винаги ни посрещаше с брат м...
В писмо до министър Вълчев: Синът на Алекс Богданска поиска да не...
Шест звезди влизат в "Муха в супата"
Юлиан Вергов раздава ябълки пред Народния театър
Съветите на експертите срещу прегряването на дизеловите автомобил...
Започнаха снимките за филма за Лили Иванова


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).