Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Продължителното седене уврежда и "смалява" мозъка
©
Често говорим за вредата от дългото седене, а още по-често и я изпитваме на свой гръб. Дали ще е под формата на болки в кръста, загуба на мускулен тонус, качване на килограми или понижаване на настроението, често каквото и да правим, за да ги компенсираме, се оказва недостатъчно.

Логично е - осем часа на ден седене пред компютъра трудно могат да се равняват на два часа разходка след работа или пък час тренировка в залата. Въпреки това, не бива да се обнадеждаваме и съвсем да изключваме физическата активност от ежедневието си, защото тогава положението ще стане съвсем нетърпимо.

Вредите от заседналия начин на живот обаче далеч не се ограничават до физическата ни форма и цялостно здравословно състояние, а и до това как функционира мозъкът ни. И не, не говорим за така познатия бърнаут, а за един друг негативен ефект върху него.

Ефектът

Според ново изследване, проведено в Центъра за памет и Алцхаймер към Университета Вандербилт, продължителното седене уврежда и "смалява" мозъка, дори ако тренираме редовно. И този ефект е още по-осезаем при по-възрастните хора.

Изследователите проследяват една група в продължение на седем години и оценяват колко дълго участниците са седели, колко често са се движили и колко мозъкът им се е свил с течение на времето. И основният извод е, че колкото повече часове са прекарани в седене, толкова по-голям е спадът на мозъка.

И дори при тези, които са тренирали по 150 минути седмично, паметта намалява, а хипокампусът губи своя обем. А това увеличава и риска от развитие на болестта на Алцхаймер, пише Earth, цитиран от lifestyle.bg. Прави се и пояснението, че при някои хора ефектът от продължителното седене е още по-пагубен - това са тези, които са носители на гена APOE-ε4. При тях се наблюдава още по-значителна загуба на сивото вещество в конкретни области.

Причини и решения

Когато прекарваме дълго време в седнало положение, това забавя и намалява кръвния поток към мозъка. А с по-малко кислород и по-малко хранителни вещества е трудно да се поддържа здравето на неговите клетки. Така започват дегенеративни процеси, а мозъкът се бори да поддържа силни връзки между клетките си. Това с течение на времето може да доведе до свиване на хипокампуса.

Освен това седенето може да доведе до повече възпалителни процеси в организма. Те са свързани с отделянето на химикали, които увреждат мозъчните клетки. И ако ходенето може да намали до известна степен тези вреди, то няма как д аги неутрализира напълно. И, разбира се, колкото по-малко седим, толкова по-здрав ще е мозъкът ни.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
България в еврозоната
Вдигане на тежести - състезания и подготовка
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2025/2026 г.
Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: