Продължителното седене уврежда и "смалява" мозъка

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
12:01 / 19.05.2025
211
Често говорим за вредата от дългото седене, а още по-често и я изпитваме на свой гръб. Дали ще е под формата на болки в кръста, загуба на мускулен тонус, качване на килограми или понижаване на настроението, често каквото и да правим, за да ги компенсираме, се оказва недостатъчно.

Логично е - осем часа на ден седене пред компютъра трудно могат да се равняват на два часа разходка след работа или пък час тренировка в залата. Въпреки това, не бива да се обнадеждаваме и съвсем да изключваме физическата активност от ежедневието си, защото тогава положението ще стане съвсем нетърпимо.

Вредите от заседналия начин на живот обаче далеч не се ограничават до физическата ни форма и цялостно здравословно състояние, а и до това как функционира мозъкът ни. И не, не говорим за така познатия бърнаут, а за един друг негативен ефект върху него.

Ефектът

Според ново изследване, проведено в Центъра за памет и Алцхаймер към Университета Вандербилт, продължителното седене уврежда и "смалява" мозъка, дори ако тренираме редовно. И този ефект е още по-осезаем при по-възрастните хора.

Изследователите проследяват една група в продължение на седем години и оценяват колко дълго участниците са седели, колко често са се движили и колко мозъкът им се е свил с течение на времето. И основният извод е, че колкото повече часове са прекарани в седене, толкова по-голям е спадът на мозъка.

И дори при тези, които са тренирали по 150 минути седмично, паметта намалява, а хипокампусът губи своя обем. А това увеличава и риска от развитие на болестта на Алцхаймер, пише Earth, цитиран от lifestyle.bg. Прави се и пояснението, че при някои хора ефектът от продължителното седене е още по-пагубен - това са тези, които са носители на гена APOE-ε4. При тях се наблюдава още по-значителна загуба на сивото вещество в конкретни области.

Причини и решения

Когато прекарваме дълго време в седнало положение, това забавя и намалява кръвния поток към мозъка. А с по-малко кислород и по-малко хранителни вещества е трудно да се поддържа здравето на неговите клетки. Така започват дегенеративни процеси, а мозъкът се бори да поддържа силни връзки между клетките си. Това с течение на времето може да доведе до свиване на хипокампуса.

Освен това седенето може да доведе до повече възпалителни процеси в организма. Те са свързани с отделянето на химикали, които увреждат мозъчните клетки. И ако ходенето може да намали до известна степен тези вреди, то няма как д аги неутрализира напълно. И, разбира се, колкото по-малко седим, толкова по-здрав ще е мозъкът ни.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Карлос Насар: Без българското знаме не отивам на състезание
Ироничните колеги, които не умеем да прозрем – шегуват ли се или ...
Ютията убива бактериите, акарите и гъбичките
Халваджиян за Вениамин: Гледах си нещо в интернет и попаднах на н...
Иво Аръков с рисков ход
Ергенът Алек ще става баща


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).