Свещеник: Боядисването на яйца на Великден е част от символиките на църквата

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
17:17 / 30.04.2016
1924
Боядисването на яйца на Великден не е окултна практика, а част от символиките на църквата. Това каза отец Силвестър от сливенския храм "Света София".

Свещеникът разказа, че на Велики четвъртък и Велика събота боядисваме яйца, за да си припомним едно чудо, което се е случило при император Тиберий със Света Мария Магдалина. 

"След Възкресението, Мария Магдалина сутринта е приета при императора и до него имало поднос с варени яйца - на патрициите сутрин предлагали варени яйца. Когато Мария Магдалина му благовестила за Христос и Неговото възкресение и спасението на света, Тиберий попитал "Как ще ми докажеш това чудо?" Когато изрекъл тези думи, яйцата, които били до него, почервенели. Всъщност ние боядисваме яйцата, за да покажем чудото, което Света Мария Магдалина е направила пред Тиберий", разказа отец Силвестър. 

Той разясни и символиката на боренето с яйца, свързана с гроба на Спасителя и Неговото възкресение. По думите му обаче, символичният кръст, който бабите правят по челата на децата с първото боядисано червено яйце не е християнска практика. Не е православна традиция и Великденският заек.

Източник: агенция "Фокус"


Виж коментарите (1)

Още по темата (66):
21.05.2016 Пловдивският митрополит Николай защити зарята за Великден
03.05.2016 Хотелиерите по Черноморието доволни от туристопотока по Великден
03.05.2016 Няма прекалили с агнешко и питиета бургазлии по Великден
02.05.2016 Продължават проверките в търговските обекти по празниците
02.05.2016 Изнасят чудотворната икона от Бачковския манастир
02.05.2016 Започва голямото завръщане след почивните дни по Великден
Още новини от Любопитни новини:
Роден е на 3 май и е режисьор на знаменити и незабравими българск...
Любимка на хиляди по света посрещна бебе №2
Дъщерята на Бил Гейтс издаде диагнозата му
Валери Божинов: Белите ми коси ме правят по-мъдър, израснал и едн...
Доколко е реалистичен апокалипсисът в "Последните оцелели"?
Бившата на Башар Рахал ще е новата водеща на "Ергенът"?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).