Това цвете помага при синузит

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
14:57 / 29.01.2025
1251
Туртата (лат. Tagetes еrecta) е едногодишно или многогодишно тревисто растение от семейство Сложноцветни. Тя е известна още с имената турско цвете, ацтекски невен, тагерис. Има изправено, разклонено стъбло с дължина средно 70 – 80 см. От всяко разклонение излиза цветче. Листенцата са срещуположно разположени по двойки в листната форма, която завършва с единичен лист на върха.Цветовете са единични, ярко жълти, оранжеви или жълтокафяви, със зелена чашка. Цъфти от края на лятото до късна есен. Туртата е устойчива на неприятели и вредители. Листата отделят фитонциди, които отблъскват насекомите и вредителите дори онези, които проникват в почвата. 

Цветовете, листата и стъблата на растението съдържат широк спектър от биоактивни съединения, които допринасят за неговите терапевтични ефекти. Екстрактите от турта показват значителни противовъзпалителни и аналгетични ефекти, дължащи се главно на наличието на флавоноиди и терпени. Тези съединения инхибират освобождаването на възпалителни медиатори, като цитокини и хемокини, и модулират активността на ензимите, участващи във възпалението, като циклооксигеназа (COX) и липоксигеназа (LOX). Освен това, етеричните масла в туртата, като мирцен, лимонен и камфен, проявяват аналгетична активност чрез инхибиране на ензима въглехидрат киназа В (GSK-3), който играе решаваща роля в регулирането на невронния растеж и оцеляването.

Екстрактите от турта проявяват антимикробна активност срещу различни патогени, включително бактерии, гъбички и вируси. Това се дължи главно на наличието на терпени, етерични масла и алкалоиди, които нарушават синтеза на клетъчната стена, протеиновата функция и ДНК репликацията на микроорганизмите. Например съединението тагетонин, открито в туртата, показва силна антибактериална активност срещу Staphylococcus aureus, Escherichia coli и Pseudomonas aeruginosa.

Именно противовъзпалителното и антимикробното действие правят туртата подходяща билка за лечение на синузит. Тя благоприятно повлиява възпалението в синувиалните кухини, успокоява главоболието, а също така повлиява възникнали бактериални инфекции.

Лечението на синузит с билката е допълващо към основното лечение. Препоръчва се да се правят инхалции от запарените цветове на билката 3-4 пъти дневно в острата фаза на заболяването. След това инхалациите може да се намалят до 1 или 2 пъти на ден.

Високото съдържание на полифеноли и каротеноиди в туртата я прави мощен източник на антиоксиданти. Тези съединения неутрализират реактивните кислородни видове (ROS) и реактивните азотни видове (RNS), предпазвайки клетките от оксидативно увреждане и поддържайки цялостното клетъчно здраве, пише Puls.bg. Освен това, антиоксидантната активност на туртата е свързана с нейната способност да повишава нивата на глутатион, основен ендогенен антиоксидант, и да насърчава експресията на антиоксидантните ензими, като супероксид дисмутаза (SOD) и каталаза (CAT).

Основните фитохимикали, открити в растението, включват флавоноиди, терпени, етерични масла, полифеноли, каротеноиди и алкалоиди, дъбилни вещества, лутеин и др.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Венера влиза в Овен, ето какво да очакваме 
Скоростта от 90 км/ч при движение по магистрала обещава намаляван...
Яжте този плод на гладно за здрав черен дроб
Доц. Валери Велев: Рискът от лаймска болест не се увеличава, ако ...
Всички рибари могат да му завиждат, той улови почти 100-килограмо...
Напрежението в "Ергенът" расте, три участнички си тръгнаха преди ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).