Защо през зимата искаме да спим повече?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
17:30 / 22.01.2024
958
Много ли ви е трудно да ставате сутрин през последните дни? Недоспивате ли си, независимо колко часа спите? Не сте единствените. С настъпването на студените месеци от годината почти всеки има желание просто да изпадне в зимен сън до пролетта. През зимата ни е по-трудно да ставаме сутрин и през деня често се нуждаем от дрямка, за която през останалата част от годината дори не мислим. Летаргията и апатията стават наши постоянни спътници, което затруднява дори ежедневните дейности. Защо ни се спи толкова през зимата?

Наистина ли имаме нужда от повече сън през зимата?

Според научни изследвания през зимата човек наистина има нужда от повече сън. През останалата част от годината - пролет, лято и есен, имаме нужда от около 7 до 9 часа сън всяка нощ, за да се чувстваме отпочинали и да имаме достатъчно енергия за всички ежедневни задачи. През зимата ситуацията се променя, както научните изследвания установяват, че имаме нужда от поне 1 час повече сън.

Защо ставаме по-сънливи през зимата?

Дневната светлина, попадаща върху ретината на окото, е ясен сигнал за тялото ни, че е време да се събудим. През зимата се разсъмва по-късно през деня, така че искаме да спим по-дълго. Тук напълно се усеща циркадният ритъм на нашето тяло - колкото по-тъмно е, толкова повече мелатонин (хормонът на съня) произвежда тялото ни. И под въздействието на този хормон кръвното налягане намалява, както и нивото на глюкозата - човек се отпуска и му се доспива. Ето защо е трудно да се събудите сутрин през зимата – навън все още е тъмно и тялото мисли, че е нощ.

Намалените нива на витамин D причиняват сънливост през зимата

През периода, когато денят е къс, естественото производство на мелатонин се увеличава, а количеството на витамин D намалява. Ако не компенсирате загубата на витамин D с добавки, резултатът е състояние на апатия, склонност към депресия и сънливост. Няма нужда да купувате веднага витамини от аптеката. Първо трябва да си направите тест за витамин D, който ще покаже дали имате дефицит на този витамин. С резултатите от анализа трябва да се консултирате с лекар, който ще предпише необходимата доза витамини.

Заради ниските температури навън метаболизмът се ускорява, имаме нужда да консумираме се по-калорична храна, която да бъде в по-големи количества. Това от своя страна предизвиква желание за сън.

Липсата на кислород в помещенията

През зимата прекарваме по-малко време на открито и по-рядко проветряваме помещенията, в които се намираме. Отоплителните устройства също играят роля, като често работят на пълна мощност и причиняват повишена сухота на въздуха. Като цяло се движим по-малко. В резултат на това снабдяването на мозъка с кислород се влошава, което причинява летаргия и желание за сън.

Виж коментарите (0)

Още по темата (423):
28.05.2024 След като оцеля по чудо в Банско: Пострадалата англичанка иска пак на ски
21.04.2024 Снегът отново е тук!
17.04.2024 Отбелязваме ръст от 29% на туристи от Турция
04.04.2024 Ето кои бяха най-посещаваните туристически дестинации у нас през зимния
сезон
24.03.2024 Не е за вярване, но снегът е все по-близо до България
20.03.2024 Над 320 хил. българи получиха помощ от държавата
Още новини от Любопитни новини:
Лили Иванова отслабна видимо
Беше застрашен да бъде забравен. Днес обаче...
Знаете ли защо една от най-големите италиански продукции се снима...
"Мила ми, Венето..." - вечната и забранена любов на Ботев
Велико! Яни Янков е на финал в най-голямото музикално шоу на Балк...
Най-после: Ненчо Балабанов и Катрин показаха прекрасната си дъщер...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).