Цените на храните в световен мащаб тръгнаха надолу

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
12:33 / 06.06.2022
893
Цените на храните в световен мащаб тръгнаха надолу за втори пореден месец през май, на фона на облекчението от спада на цените на растителните масла, според Организацията на ООН по прехрана и земеделие към ООН (FAO). Глобалният индекс на цените на храните на FAO се понижи с 0,6% през май спрямо предходния месец. През април спадът беше 0,8%. Индексът измерва месечната промяна в средните цени на месо, млечни продукти, зърнени храни, растителни масла и захар.

Все пак индексът остава близо до рекордните нива през март, заради събитията около войната между Русия и Украйна, които продължават да вредят на световната търговия. Индексът достига най-високата си точка през март от 2011 г.

През изминалите няколко години цените на храните се повишиха рязко заради недостига по верига за доставки, предизвикан от пандемията, лошото време и напоследък и забраните за износ и продължаваща война в Украйна.

Спадът в цените на растителното масло се дължи на това, че Индонезия отмени кратката си забрана за износ на палмово масло миналия месец, която беше въведена в края на април. Забраната дойде, заради кризата с глобалните доставки на растително масло на фона на войната в Украйна, която преди войната беше най-големият износител на слънчогледово масло.

Цените на млечните продукти също паднаха заради блокирането в Китай, което намали търсенето, но тези на месото и пшеницата продължават да растат на фона на войната между Русия и Украйна. Като цяло цените на месото се покачиха по време на пандемията поради затруднения във веригата на доставки, продължаващ недостиг на работна ръка и по-високи разходи за торове и гориво, предава money.bg.

От всички индекси през май най-много се повишиха цените на зърнените култури. След инвазията в Украйна през февруари, цените на пшеницата се покачват заради намалените перспективи за производство в Украйна и Русия, въпреки че цените остават под рекордно високото ниво, достигнато през март 2008 г.

Цените на фючърсите на пшеницата в Америка са нараснали с 48% от 2022 г. Русия и Украйна съставляват около 13% от общото световно производство на пшеница. По-високите цени на зърнените култури също са в отговор на забраната за износ от Индия, която беше въведена за справяне с покачващите се вътрешни цени на храните и по-ниския добив на пшеница в резултат на интензивните горещи вълни.

Виж коментарите (1)

Още по темата (4311):
29.04.2024 Нумеролог с интересна прогноза за изборите у нас, говори и за войната в
Украйна
01.04.2024 Експлозия в Екатеринбург
20.03.2024 ЕК отпусна първите 4,5 млрд. евро по механизма за Украйна
13.03.2024 След полемиката, която предизвика, папата отново осъди "безумието на
войната"
12.03.2024 Ватиканът: Руската агресия трябва да бъде прекратена, за да се осигури мир в Украйна
10.03.2024 Земетресение с магнитуд от 4,9 разтърси Западна Турция
Още новини от Международни новини:
Той е банкер от "Уолстрийт", български зет и влезе в надпреварата...
Нови земетресения разклатиха Балканите
Новото нормално явление: Съкращенията продължават, хората свикнах...
Огромна инвестиция даде тласък на едно от най-известните летища
Почина известен писател
Кристалина Георгиева: ЕС не бива да бърза да изоставя Възстановит...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).