Коронавирус в Индия: Над 1 млрд. души са в отчайващо положение

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:46 / 30.04.2020
1369
Сунита Дас е болна от рак на гърдата. От пет седмици тя живее в палатка на тротоара пред най-голямата държавна болница в Ню Делхи и чака да бъде оперирана. С мъжа ѝ пътували дни наред с влак, за да стигнат до това лечебно заведение, защото операциите в него са безплатни.

Прегледите обаче са преустановени. В цяла Индия внезапно е наложена пълна блокада заради новия коронавирус. Сунита мисли само за едно: “Искам да се прибера вкъщи при децата си преди да умра. Те са напълно сами. Моят свекър е твърде възрастен, за да се грижи за тях".

Ситуацията на близо 40 милиона души е катастрофална

Мъжът на Сунита от седмици вече не изкарва никакви пари. А те са нужни, за да се купуват лекарствата. По данни на Световната банка строгата карантина се е отразила катастрофално зле на близо 40-те милиона трудови мигранти в страната.

Близо 90% от индийците работят в неформалния сектор и не разполагат с никакви трудови договори, спестявания или друга възможност за препитание.

Сунита и мъжът ѝ поне не умират от глад. Два пъти дневно от неправителствена организация ги снабдяват с храна. Но психическото натоварване е огромно: “Всеки ден говорим с децата по телефона, но те започват да плачат. Тогава и жена ми заплаква и не иска да взима лекарствата си", разказва мъжът.

Около 15 човека живеят в палатката пред болницата. Напълно непознати. Единственото, което ги свързва, са болестите, безпаричието и това, че от седмици са блокирани в Ню Делхи.

Въпреки че индийските болници не са препълнени с пациенти, заразени от коронавирус,  лекарите бяха принудени да откажат всички планирани операции и изследвания. В страната има 31 787 души, заразени с новия коронавирус (към 29.4), починали са 1008 души. Но Индия се подготвя за най-страшното. На цялата територия на държавата има не повече от 100 000 интензивни легла. Населението на Индия наброява повече от 1,3 милиарда души. В държавните клиники, като тази в Ню Делхи, капацитетът на спешните легла е почти запълнен, информира "Дойче Веле".

Няма кой да дарява кръв

"Синът ми се нуждае от преливане на кръв", казва Мохамед Шахид. Мъжът стои пред клиниката в Индия и е много разгневен. Синът му е Абдула е на шест години и страда от рядко заболяване на кръвта. От дни необходимото преливане се отлага, защото няма достатъчно дарители, разказва Мохамед. “Синът ми може да умре всеки момент. От дни обикалям наоколо и правя всичко възможно, за да получи той кръв".

Забраната за излизане в Индия на първо време ще важи до 3 май. Разхлабването на мерките вече започва, но много предпазливо. Милионите трудови мигранти, студенти, туристи и поклонници ще имат право да се завърнат по родните си места, съобщи вчера (29.4) телевизия "India Today", но само със специално определените от правителството превозни средства. Освен това ще са длъжни да останат в двуседмична карантина след завръщането си у дома.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Международни новини:
Нов закон в Гърция криминализира караваните
ЕС със солена санкция за TikTok
Тръмп номинира Майк Уолц за посланик в ООН
Близо 20 земетресения разтърсиха Западна Турция
Израел обяви извънредно положение! Пожари близо до Йерусалим, път...
Ново земетресение удари Турция: Експерти алармират за предстоящи ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).