Надеждите на тези хора са огромни, а резултатите могат да бъдат революционни

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
10:40 / 23.12.2021
845
Плановете на NASA за следващите няколко години са наистина вълнуващи и включват както кацане на Луната, така и изследване на Марс и разкриване на все повече от неизвестните, които Космосът крие и до този момент.

А подобаващ завършек на тази изпълнена с мисии година ще постави изстрелването на най-скъпия телескоп, създаван някога. След малки премеждия в процеса на създаването му, James Webb Space Telescope вече е напълно готов да полети извън орбита на Земята. Заради метеорологичните условия обаче изстрелването се отлага от 24 декември за не по-рано от 25 декември.

След броени дни най-голямата и най-мощната космическа обсерватория, строена някога, на стойност 10 милиарда долара ще полети в Космоса в борда на 15-етажна ракета. И ако всичко върви по план, се очаква да доведе до истинска революция в астрономията. А изстрелването изглежда е по-лесната част.

Това, с което телескопът Уеби, както му викат на галено, се отличава от всички други още на пръв поглед, е огромното огледало с ширина 6.4 метра, съставено от 18 плочи с формата на пчелна пита със златно берилиево покритие. Този елемент е прекалено голям, за да се събере в която и да е съществуваща ракета, затова от NASA са стигнали до единственото възможно решение - да го сгънат и след това да се разгъне в Космоса.

Това обаче е доста рискована маневра, която от космическата агенция не са правили досега. Затова и са в готовност при възникнал проблем - някоя част не иска да се отвори или се счупи, да изпратят астронавти, които да я поправят или подменят. Защото провал би им струвал прекалено скъпо - не само 10-те милиарда долара, но и години усилен труд.

Webb е десетилетен проект на NASA, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция. Редизайнът, техническите грешки и екстремните метеорологични явления многократно забавяха финализирането на проекта и вдигнаха цената му многократно от първоначалните 500 милиона долара.

По изчисления на учените, целият процес по калибриранe и заемане на правилната позиция на телескопа ще отнеме около шест месеца, като само за разгръщането са предвидени две седмици.

Първото и най-важно е разтварянето на слънчевия щит, защото телескопът се нуждае от защита от иначе изгарящите лъчи. Целта е да се постигне екстремно ниската температура от -193 градуса.

Системата за разгъване е повече от сложна. Tя се състои от 140 механизма за освобождаване, 70 панти, осем двигателя, 400 макари и 400м кабел. При никоя от частите няма резервен вариант - така Уеби има общо 344 опции за провал. Защото без слънчев щит няма и функционираща обсерватория.

Ако всичко проработи както трябва, желаната температура трябва да се постигне за два месеца. Тя е необходима на обсерваторията, за да може с висока чувствителност да открие дори най-слабата топлина на далечни звезди и планети в Космоса, предава Business Insider.

Aко слънчевият щит успее да се разтвори правилно и започне дa изпълнява функцията си, телескопът трябва да разгърне и статив, на който се държи второто огледало, след което да се отворят и две клапи с основните огледала.

При успешно преминава и през тези стъпки са необходими пет месеца преди Уеби да започне да прави научни изследвания - три, за да подравни огледалата и два, за да калибрира научните инструменти. Едва тогава инженерите от САЩ, Канада и Европа ще могат да си отдъхнат с облекчение.


Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Крути мерки за нарушаване на правилата за шофиране в Гърция, може...
Крепост, която познаваме от популярно ТВ предаване с български уч...
Американското разузнаване смята, че Путин не е наредил Навални да...
Светът се тресе: Регистрирано е поредното мощно земетресение
15 българи са арестувани в Испания
Спасиха 130 кита бяха в Австралия


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).