Необичайно огнище на зараза: Над 200 души са се заразили от мокри кърпички

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:54 / 07.04.2022
985
През последните две години, които прекарахме в пандемия от Covid-19, в навик се превърнаха няколко неща - да носим маски, да си мием ръцете, колкото се може по-често и винаги да имаме под ръка гел за дезинфекция или мокри кърпички. Оказва се обаче, че употребата на мокри кърпички понякога може да бъде опасна и дори фатална.

Мокрите кърпички са главният заподозрян за необичайно огнище на зараза, което се разпростира в болници в Норвегия, пишат от IFL Science. Най-малко 239 души в 33 болници в Норвегия са се разболели, след като са били заразени с бактерията Pseudomonas aeruginosa, според Норвежкия институт по обществено здраве (NIPH).

Първи такъв случай е докладван още през ноември 2020 г. в болница в Тромсьо. След като в продължение на няколко месеца лекарите не са сигурни кой е основният причинител, те най-накрая откриват бактерията, виновна за заразата и то в пакет с мокри кърпички за еднократна употреба, произведени от базираната в Обединеното кралство компания Vernacare.

Миналата седмица NIPH обявява, че щамът е открит в още осем други пакета от същия тип, което подсилва подозренията, че именно тези мокри кърпички са виновни за всички случаи.

Кърпичките, чиято употреба е преустановена по нареждане на NIPH, се използват в болниците за освежаване на критично болни пациенти, които са твърде болни или слаби, за да стават и да се мият сами. Следващата цел на NIPH е да открие какъв точно е мащабът на заразяването.

P. aeruginosa обикновено не вреди на здрави хора, но може да причини сериозна инфекция при пациенти с отслабена имунна система. Симптомите на потенциално фаталното заболяване зависят от това коя част от тялото е заразена, като може да варират от треска и главоболие до кожни обриви.

Бактерията се среща в най-различни места в природата, включително във влажната почва и във водата, но често попада и в болници и старчески домове заради способността си да заразява имунокомпрометирани пациенти. Колкото и странно да звучи, бактерията е в състояние да разгражда суров нефт, което означава, че може да бъде полезен инструмент при почистването на нефтени разливи, пишат от Science Daily. 

Подобно на други болнични инфекции, съществува и проблемът, че бактериите придобиват резистентност към антибиотиците. Поради прекомерната употреба и злоупотребата с антибиотици, лекарите по целия свят намират инфекциите с P. aeruginosa за все по-трудни за лечение. Всъщност Световната здравна организация изброява мултирезистентния P. aeruginosa като един от 12-те най-рискови "приоритетни патогена", които трябва да наблюдаваме стриктно.

Според статистиката на Centers ot Disease Control and Preventin през 2017 г. мултирезистентният P. aeruginosa е причинил приблизително 32 600 инфекции сред хоспитализирани пациенти и около 2700 смъртни случая в САЩ.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14361):
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Окончателно: Оправдаха Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие риск от усложнения, не предприемайте самолечение!
08.04.2024 Костадинов се изправя пред съда
Още новини от Международни новини:
Проблем със смартфоните на iPhone причини много главоболия 
Той е банкер от "Уолстрийт", български зет и влезе в надпреварата...
Нови земетресения разклатиха Балканите
Новото нормално явление: Съкращенията продължават, хората свикнах...
Огромна инвестиция даде тласък на едно от най-известните летища
Почина известен писател


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).