Ново откритие разкри, че коронавирусът провокира възпаление на щитовидната жлеза

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
20:55 / 21.05.2020
1574
Италиански лекари съобщиха за първия случай в света, в който коронавирусът провокира възпаление на щитовидната жлеза - тиреоидит. Диагнозата е поставена на 18-годишно момиче. Описание на случая е публикувано в "Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“, предаде БГНЕС.

"Регистрирахме първия случай на така наречения обострен тиреоидит, който се разви след инфекция с новия тип коронавирус (SARS-CoV-2). Лекарите трябва да знаят, че коронавирусната инфекция може да се прояви и по този начин", каза един от авторите на изследването, професорът от университета в Пиза, Франческо Ланофа.

Почти от първите дни след избухването на коронавирусната инфекция учените знаят, че SARS-CoV-2 засяга клетките не само в белите дробове, но и в други тъкани на тялото, включително вътре в лигавицата на носа, хранопровода, кръвоносните съдове и сърцето, както и някои други органи.

Тази особеност на вируса, предполагат учените, може да обясни защо много пациенти с коронавирусна инфекция страдат не само от респираторни разстройства, но и губят обонянието си. Някои от тях имат проблеми и с храносмилането или неправилно функциониране на кръвоносната система.

Ланофа и неговите колеги откриха още един страничен ефект, свързан с инфекцията SARS-CoV-2, разказва ТАСС. Те разгледали медицинската история на 18-годишно момиче, което се обърнало към тях с оплаквания от болки в гърлото и ларинкса, сърцебиене и висока температура. Тези симптоми се появили при момичето, след като то се заразило с COVID-19 от баща си и успешно е преодоляло болестта.

Изследвайки щитовидната й жлеза с ултразвук, учените открили, че момичето страда от обострен тиреоидит - възпаление на щитовидната жлеза с умерена тежест. По правило такива нарушения в работата на този орган се появяват при хора, които са претърпели остри вирусни респираторни инфекции, проникващи от дихателната система в щитовидната жлеза.

Месец преди появата на тиреоидита, както отбелязва Ланофа, момичето е подложено на преглед на щитовидната жлеза. Той показал, че органът е в нормално състояние, а в миналото то никога не се е оплаквало от проблеми с него.

Така че, появата на заболяването след коронавирусна инфекция предполага, че SARS-CoV-2 може да проникне също от белите дробове в щитовидната жлеза. Това трябва да се има предвид при лечението както на COVID-19, така и на заболявания на щитовидната жлеза, заключават учените.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14361):
09.04.2024 Лекар: Една майка да откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Мангъров: Тези ваксини трябва да бъдат правени безусловно
08.04.2024 Проф. Ива Христова: Заболеваемостта от коклюш се повишава стремително
08.04.2024 Окончателно: Оправдаха Костадин Костадинов
08.04.2024 Д-р Бацелова: Това заболяване може да продължи седмици наред и крие риск от усложнения, не предприемайте самолечение!
08.04.2024 Костадинов се изправя пред съда
Още новини от Международни новини:
Проблем със смартфоните на iPhone причини много главоболия 
Той е банкер от "Уолстрийт", български зет и влезе в надпреварата...
Нови земетресения разклатиха Балканите
Новото нормално явление: Съкращенията продължават, хората свикнах...
Огромна инвестиция даде тласък на едно от най-известните летища
Почина известен писател


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).