Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Очаква ни рядко космическо явление
Автор: Екип Burgas24.bg 09:20 / 21.03.2023Коментари (0)420
© CSMonitor
Юпитер, Меркурий, Венера, Уран и Марс ще се подредят в дъгова формация в нощите от 25 до 30 март заедно с Луната, предаде "Сайънс Алерт“.

 Юпитер обаче може да потъне в залеза и да се изгуби в слънчевата светлина след 28-и, така че се стремете да видите това сравнително рядко космическо събитие дотогава.

Ако искате да забележите всичките пет планети в една нощ, времето, тъмното небе и ясният хоризонт са от ключово значение, съобщи БГНЕС.

Как да се подготвите за парада на планетите

Вероятно можете да видите някои от тези планети от града. Венера ще бъде най-лесна за забелязване с невъоръжено око, защото тя е третият най-ярък обект на небето след Слънцето и Луната.

Някои от другите планети обаче, като Уран и Меркурий, може да се видят по-трудно. Дайте си най-добри шансове, като се отдалечите от светлините на града, на място с тъмно небе, преди залез-слънце. Не забравяйте да проверите времето и да планирате безоблачна вечер.

Разположете се на място с ясна, безпрепятствена гледка към западния хоризонт - без планини или сгради, които да блокират залеза! Ще трябва да погледнете ниско над хоризонта, за да забележите Юпитер и Меркурий.

Въпреки че повечето от планетите трябва да се виждат с просто око, вероятно ще ви е необходим бинокъл или дори телескоп, за да видите Уран и да се насладите на цялата процесия от пет планети.

Лесен начин за разпознаване на планетите е да изтеглите астрономическо приложение като Sky Tonight или SkySafari, което ще ви покаже къде точно се намира всяка планета на нощното небе.

Къде да гледаме и какво да очакваме в часовете след залез-слънце

Малко след като Слънцето се спусне под хоризонта, погледнете на запад. Ниско в небето, където Слънцето току-що е залязло, Юпитер и Меркурий ще се появят един до друг.

Намаляващата слънчева светлина може да ги направи трудно забележими с невъоръжено око. Затова, ако отначало не можете да ги забележите, опитайте с бинокъл. Само се уверете, че Слънцето е под хоризонта, за да не навредите на очите си, като го гледате през бинокъл.

Двойката ще се вижда само по-малко от час след залеза на Слънцето. След това те ще потънат под хоризонта и няма да можете да ги видите.

Сега е време да се полюбувате на Венера - най-яркия звездоподобен обект на нощното небе, разположен над Юпитер - и да потърсите Уран с бинокъла си.

Уран ще се намира над и вляво от Венера, съвсем близо до нея. Ще можете да видите най-слабо изразената планета, след като цялата слънчева светлина изчезне от небето, отнасяйки със себе си Юпитер и Меркурий. Ще имате на разположение един-два часа, за да я потърсите, преди и този дует да залезе под хоризонта.

От друга страна, ще имате достатъчно време, за да разгледате червената планета Марс. Тя ще се появи яркочервена и високо в югозападната част на небето.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Международни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2023/2024 г.
Бум на коклюш в България
Парламентарни избори 2024
Григор Димитров в турнири през 2024 година
Газови доставки
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: