Роднини нямат никаква информация за българката и трите й деца, които са на гости в Газа

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
08:39 / 20.10.2023
1778
Българи, които са в капана на блокираната Газа, се опитват да се доберат до границата с Египет с надеждата да бъде отворен хуманитарен коридор. Пред NOVA говори жена - баба на три деца, която няма никаква връзка и информация за съдбата на внуците си и тяхната майка. Контактът прекъснал снощи, след като районът, в който са нощували, бил атакуван от въздуха.

Майката и децата отишли в Газа малко преди да започнат ударите. Първоначално те били в северната част на анклава, но тръгнали на юг в търсене на безопасност. След като връзката с тях прекъснала, бащата на децата също тръгнал от България към границата с Египет. С надеждата да срещне семейството си на граничната бразда, когато най-накрая бъде отворен хуманитарен коридор. Екипът ни потърси информация от МВнР за майката с трите деца. От ведомството все още проверяват случая.

Дни преди да започне войната, снахата на Инширах Алшарафи и трите ѝ внучета - всички български граждани, отиват при роднини в Газа. Синът ѝ остава в България. Държи връзка с тях до снощи, когато бомба избухва и взривява къщата, в която са всичките ѝ роднини.

"Брат ми, с един от неговите синове, излизат да носят храни. Те се връщат и цялата 4-етажна сграда рухва върху тях. Живеещите в нея са около 70 души и засега са извадили 40 загинали, сред които и майка ми. Всичките ми племеници и внуците на моя брат са си отишли", споделя Алшарафи.

Информация за българката и трите ѝ деца на този етап няма. Още след първите атаки те искат да се върнат в България. Заради пълната блокада на Газа това се оказва невъзможно. Тогава синът на Инширах тръгва към египетската граница.

"Ние чакаме някой, ако има някаква връзка оттам, да ни каже какво се случва. Казвам на българския народ и на българската държава – вие носите отговорност за моите малки внуци, които са с българско гражданство и са в Газа", категорична е Алшарафи.

"До мен днес бомбардираха три блока, унищожиха ги изцяло". Така започва разказа си Фадел Ашур за ситуацията в Газа.

"Хората не знаят къде да избягат от бомбите. Няма ток и чиста вода за пиене, а храната свършва", допълва Ашур.

Съпругата му Светлана вече е тръгнала към границата с Египет с надежда да се спаси. "Не може, границата е заключена отвсякъде. Тотална блокадата - като войните през Средновековието. Обграждат града, докато се разпадне", казва Фадел.

Обажданията по телефона в Газа вече са почти невъзможни и затова не знае къде се намира в момента съпругата му и дали е успяла да стигне.

Виж коментарите (0)

Още по темата (329):
22.05.2025 Ето ги жертвите на стрелбата във Вашингтон
22.05.2025 Двама служители на израелското посолство във Вашингтон са застреляни
20.05.2025 ООН: 14 000 бебета могат да умрат в Газа следващите 48 часа
17.05.2025 Български гражданин е заложник в продължаващия близо две години конфликт Израел – "Хамас"
29.04.2025 Дипломат: Няма нужда от допълнително разследване за Марин Маринов, знаехме какво е станало още на 19 март
25.04.2025 Нови разкрития за смъртта на Марин Маринов
Още новини от Международни новини:
39-годишна жена е задържана за нападението в Хамбург, броят на ра...
Тръмп заплаши ЕС с 50% мита от 1 юни
Тръмп гони чуждестранните студенти от Харвард, сред тях има и бъл...
Бразилия призна българката Дилма Русеф за политическа жертва на д...
ЕС подготвя нови правила за електрическите велосипеди: Край на св...
Moдният гигaнт Dіоr ще плати сериозна сума заради подвеждаща инфо...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).