Руската преса: Русия може да отмени или замрази "Бургас-Александруполис"

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
17:40 / 03.12.2009
1314
В сряда руският министър на енергетиката Сергей Шматко направи две важни изказвания за векторите на „тръбопроводната политика" на Русия. По думите му реализацията на петролопровода „Бургас-Александруполис" може да бъде поставена под въпрос, а 100% от петрола, добиван в Източен Сибир да отиде за износ. Анализаторите са уверени, че ако отказът от прокарването на тръбопровод през територията на България изглежда спорно решение, то намерението за експорт на източносибирския петрол в сегашните икономически условия изглежда напълно оправдано.

Застрашеният петролопровод

Реализацията на „Бургас-Александруполис" може да бъде поставена под въпрос, заяви министър Шматко, цитиран от агенция Интерфакс. „Смятам, че ще имаме проблеми, тъй като българската страна настоява за повишаване екологичната ефективност на проекта," каза той от трибуната на Държавната дума (долната камара на руския парламент). Освен това руският министър на енергетиката добави, че България не я устройва този икономически модел, който е налице в момента - а именно получаване на дивиденти от транспорта на суровина през тръбопровода.

Българският бунт

Идеята за „Бургас-Александруполис" бе руските петролни доставки да заобиколят натоварените черноморски проливи. В началото на десетилетието Русия и Турция не можаха да постигнат разбирателство по този въпрос. Строежът на петролопровода бе оценено на 1 млрд. евро.

Но през лятото на 2009 г. между България и Русия възникнаха неочаквани проблеми в сферата на енергийното сътрудничество. Министърът на финансите на една от най-бедните страни в ЕС Симеон Дянков заяви през юли, че страната му няма финансови ресурси за реализацията на съвместните енергийни проекти с Русия - строежа на АЕЦ „Белене" и петролопровода „Бургас-Александруполис". Освен това тогава българите изказаха съмнение и за своето участие в газопровода „Южен поток". Така сегашните изявления на Шматко станаха логично следствие от „съмненията" на Дянкова.

Тръбопроводи-конкуренти

Охлаждането в отношенията с България съвпадна с настоящия пробив във връзките на Русия с Турция. През август премиерите на двете страни - Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган - подписаха пакет от документи за сътрудничество в енергетиката. Турция разреши прокарването на „Южен поток" в свои води, а в замяна получи съгласието на Русия да участва в строителството на петролопровода „Самсун-Джейхан".

Тук трябва да кажем, че „Бургас-Александруполис" и „Самсун-Джейхан" се конкурират, защото и двата тръбопровода имат за цел да решат проблема с преноса на петрол през Босфора и Дарданелите. Според главния анализатор на „Велес-Капитал" Дмитрий Лютягин, за Русия по-изгоден е „турският" вариант, тъй като в Джейхан ще бъде престроен принадлежащ на Русия нефтопреработвателен комбинат, а самото споразумение ще позволи реализацията на съвместни руско-турски газови проекти.

Шантажът няма да мине

Сегашната атака на България по отношения на Русия представлява желание, чрез спекулиране с възможни усложнения с „Южен поток", не само да бъде принудена нашата страна да се откаже от Турция и да се върне към проекта „Бургас-Александруполис", но и да се извлекат по-добри условия на сътрудничество.

Освен това, по думите на водещия експерт на Центъра за политическа конюнктура Дмитрий Абзалов, поведението на България може да се обясни с вътрешнополитическата ситуация. Там на власт е дясна коалиция, затова периодически на премиера на страната му се налага да използва антируска риторика.

Впрочем едва ли България ще постигне успех в шантажирането на Русия. „Няма остра необходимост от проекта за тръбопровод през България и Гърция - сега ситуацията с натоварването на проливите не е критична," отбелязва Валерий Несторов. А Според Дмитрий Абзалов, България едва ли сама ще противопостави на строежа на „Южен поток" и изправяйки се сама срещу Европа, след като останалите страни вече дадоха съгласието си за проекта.
„Така че по-скоро проектът ‘Бургас-Александруполис' ще бъде отменен или замразен," резюмира Валерий Нестеров.

Източник: Агенция "Фокус"


Виж коментарите (0)

Още по темата (305):
13.12.2017 Увеличават капитала на "Проектна компания нефтопровод Бургас-Александруполис БГ“
06.07.2017 Подготвяме с Гърция транспортен коридор Варна-Бургас-Александруполис-Кавала
24.02.2017 В Гърция скочиха срещу петролопровода "Бургас - Александруполис", готвят протести
16.02.2017 Търсят доброволци за събирането на подписи против "Бургас-Александруполис"
14.02.2017 Напрежение! Започват подписки срещу рестарта на "Бургас - Александруполис"
13.02.2017 Балони в небето дадоха знак, че градът не иска
"Бургас-Александруполис"
Още новини от Международни новини:
ЕК призова България да подобри своя национален план в областта на...
Крути мерки за нарушаване на правилата за шофиране в Гърция, може...
Крепост, която познаваме от популярно ТВ предаване с български уч...
Американското разузнаване смята, че Путин не е наредил Навални да...
Светът се тресе: Регистрирано е поредното мощно земетресение
15 българи са арестувани в Испания


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).