САЩ започват клинично тестване на ваксина срещу коронавируса

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:58 / 16.03.2020
2049
Започват клинични тестове за ваксина срещу коронавирус в в научния институт "Кайзер Перманент" в Сиатъл, САЩ. Това съобщиха световните информационни агенции.  Днес ще бъде даден старт на изпитанията. В тях участват 45 доброволци - млади и здрави. За момента те остават анонимни. Експерименталната ваксина трябва да докаже, че няма нежелателни странични ефекти.

За регулаторното одобрение на потенциална ваксина ще е нужно време между година и година и половина. Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания, обяви по време на изслушване пред Конгреса, че САЩ могат да имат ваксина срещу коронавируса до 12-18 месеца. Той обясни, че през следващите четири седмици ще започне първа фаза на клинични изпитания, за да се установи един от кандидатите.

По думите му в момента вероятно има най-малко 10 и са на различни етапи на развитие. Но специалистът подчерта, че процесът по разработване на ваксина не е толкова бърз. С влизане във фаза едно ще отнеме три месеца да се установи дали ваксината е безопасна. След това започва важна фаза, която ще установи дали ваксината работи. Тази фаза, по думите му, ще отнеме най-малко още 8 месеца, тъй като никой не иска с ваксината да нарани здрави хора. Може да се сдобием с ваксина до година, година и половина. Това е времевата рамка, обяви Антъни Фаучи.

Без паника заради пандемията от коронавирус, която засегна и САЩ. Това призова американците президентът Доналд Тръмп на поредна пресконференция. Той настоя да не се "щурмуват" магазините за хранителни стоки от големи групи хора, които ненужно се презапасяват с най-необходимото, тъй като магазините няма да спират работа. Вицепрезидентът Майк Пенс, който ръководим екипа за борба с вируса на държавно ниво, актуализира броя на случаите в САЩ - те вече са над 2900 в 49 щата. Той каза, че рискът от сериозно заболяване остава нисък.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14551):
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
07.03.2025 Проф. Костадин Ангелов спечели дело заради COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
06.03.2025 Отслабват ли портокалите имунитета?
05.03.2025 Добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев каза кога си отива грипът
Още новини от Международни новини:
Тръмп номинира Майк Уолц за посланик в ООН
Близо 20 земетресения разтърсиха Западна Турция
Израел обяви извънредно положение! Пожари близо до Йерусалим, път...
Ново земетресение удари Турция: Експерти алармират за предстоящи ...
Загинали и ранени при стрелба в Швеция, спецчастите са отцепили р...
Серия от земетресения с магнитуд до 6,8 по Рихтер удари до Нова З...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).